Punkty zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy w powiecie wągrowieckim

W Wielkopolsce prowadzona jest zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy. Część zebranych rzeczy zostanie rozdysponowana do uchodźców, którzy przybyli do naszego kraju, część zostanie wysłana konwojem do Ukrainy. Dary zbierane są w wyznaczonych punktach.

Wojewódzki punkt zbiórki darów dla Ukrainy zorganizowany jest na terenie Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu przy ulicy 3 pułku lotniczego 4. Zbiórka darów rozpocznie się od dnia 03.03.2022 r. (czwartek) od godziny 10:00.

W powiecie wągrowieckim dary można przynosić do wielu punktów.

Adresy miejsc zbiórek darów zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Wągrowcu:

  • Starostwo Powiatowe w Wągrowcu, ul. Kościuszki 15 w godzinach 8:00-16:00 w poniedziałki, od wtorku do piątku w godzinach 7:30-15:30,
  • Powiatowy Zarząd Dróg w Wągrowcu, ul. Gnieźnieńska 53, w godzinach 7:00-15:00.
  • Miasto Wągrowiec: - Miejski Domu Kultury w Wągrowcu, ul. Kościuszki 55, w godzinach 8:00-20:00. Bezpośredni numer telefonu do miejskiego koordynatora ds. zbiórki i pomocy humanitarnej - +48 603 202 989.
  • Miasto i Gmina Gołańcz: 
    • Urząd Miasta i Gminy Gołańcz, ul. Dr. P. Kowalika 2, Gołańcz
    • Gołaniecki Ośrodek Kultury w Gołańczy, ul. Dr. P. Kowalika 1, Gołańcz
    • Szkoła Podstawowa im. Ppłk W. Kowalskiego w Gołańczy, ul. Klasztorna 3, Gołańcz
    • Szkoła Podstawowa im dyr. N. Przybylskiego w Smogulcu, Smogulec 13
    • Szkoła Podstawowa im M. Kopernika w Panigrodzu, Panigródz 24
    • Szkoła Podstawowa im. S. Staszica w Morakowie, Morakowo 54
    • Zespół Szkół ponadgimnazjalnych im K. Libelta, ul. Walki Młodych 35, Gołańcz
    • Publiczne Przedszkole, ul. Karola Libelta 1, Gołańcz
  • Punkty zbiórek na terenie Gminy Skoki:
    • Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skokach, ul. Poznańska 2, Skoki
    • Szkoła Podstawowa w Lechlinie, Lechlin 9
    • Szkoła Podstawowa w Rejowcu, Rejowiec 12
    • Szkoła Podstawowa w Łosińcu, Łosiniec 5
    • Szkoła Podstawowa w Pawłowie Skockim, Pawłowo Skockie 12
    • Szkoła Podstawowa w Jabłkowie, Jabłkowo 16
  • Gmina Damasławek - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Damasławku, ul. Długa 1, od 1 do 10 marca w godzinach od 8:00 do 14:00 (również w sobotę i niedzielę).
  • Gmina Mieścisko - mała sala gimnastyczna w Szkole Podstawowej w Mieścisku, ul. Wągrowiecka 28 (między kotłownią a Domem Nauczyciela). Punkt będzie czynny: od środy 2 marca do wtorku 8 marca w godzinach od 12:00 do 18:00.
  • Gmina Wągrowiec - od 1 do 12 marca
  • Gminny Ośrodek Kultury w Łeknie: poniedziałek w godz. 8:00-18:00, wtorek w godz. 8:00-16:00, środa w godz. 8:00-17:00, czwartek w godz. 8:00-16:00, piątek w godz. 8:00-16:00, sobota w godz. 9:00-13:00
  • Runowo - Świetlica: poniedziałek-piątek w godz. 18:00-19:00
  • Przysieczyn - Świetlica - do 5.03.2022: poniedziałek-piątek w godz. 18:00-19:00
  • Pawłowo Żońskie - Filia Biblioteczna: poniedziałek, wtorek, środa w godz. 14:00-18:00, czwartek i piątek w godz. 9:00-13:00
  • Gminy Ośrodek Pomocy Społecznej w Wągrowcu, ul. Janowiecka 98: poniedziałek, środa, piątek w godz. 12:00-14:00

Zbiórki prowadzone są również w placówkach oświatowych: Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu, Szkoła Podstawowa im. Franciszka Łakińskiego w Łaziskach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łeknie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pawłowie Żońskim, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiatrowie.

Koordynatorem zbiórki w Gminie Wągrowiec jest Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łeknie, Kamil Zawadzki – tel. +48 661 477 899.

Informacje dotyczące punktów zbiórek i potrzeb będziemy na bieżąco aktualizować.

Niezależnie od tego w całym powiecie wągrowieckim zbiórki darów dla uchodźców prowadzone są również m. in. przez szkoły, stowarzyszenia i organizacje.

Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym w Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).

Odzież i okrycie: koce zwykłe i termiczne, śpiwory, podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, materace, ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie), płaszcze przeciwdeszczowe.

Środki higieny i czystości: płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, dezodoranty, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie, a także bielizna damska, męska, dziecięca, podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki (w tym z mikrofibry), worki na śmieci.

Żywność: woda, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania, narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)

Inne: zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie, w tym latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy.​

Czego nie wysyłamy w ramach pomocy humanitarnej? UWAGA: produkty z poniższej listy nie będą przyjmowane!

Broń palna (w tym gazowa, hukowa itp.), broń biała, hełmy, elementy opancerzenia, umundurowania, inny sprzęt militarny i paramilitarny, produkty, których wywóz z terytorium RP wymaga koncesji lub zezwolenia, inne produkty, które nie stanowią pomocy humanitarnej.

Ważne informacje dotyczące przyjmowania do szkół uczniów z Ukrainy

Przygotowaliśmy dodatkowe miejsca w placówkach oświatowych, by uczniowie uciekający przed wojną w Ukrainie, którzy znaleźli schronienie w Polsce, nie musieli przerywać swojej edukacji .

W I Liceum Ogólnokształcącym w Wągrowcu przy ulicy Klasztornej 17a utworzone zostaną dwa oddziały dla ukraińskich uczniów. Jeden z nich przeznaczony jest dla młodych ludzi z podstawową znajomością języka polskiego, natomiast drugi oddział powstał z myślą o uczniach nieposługujących się językiem polskim. Będą mogli oni realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, to znaczy intensywnie uczyć się języka polskiego oraz realizować treści niektórych przedmiotów, które będą dostosowane do ich potrzeb i możliwości.

Żeby zapisać dziecko (od 15 roku życia) do oddziału przygotowawczego należy kontaktować się bezpośrednio z dyrektorem szkoły Maciejem Patelskim pod numerem telefonu 672621481, e-mail: lo_wagrowiec@poczta.onet.pl.

Przyjęcie ucznia do oddziału następuje na podstawie dokumentów wydanych przez szkołę za granicą, ale w przypadku braku takich dokumentów wystarczające jest oświadczenie rodziców o sumie lat nauki. Dokumenty te nie muszę tłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski.

Podstawa prawna pobytu w Polsce nie ma znaczenia przy przyjmowaniu do publicznych szkół. Zapewniamy, że każdy z uczniów znajdzie miejsce w naszych szkołach oraz otrzyma niezbędną pomoc w zakresie edukacji.

 ????????Важлива інформація щодо прийому до шкіл учнів з України

Для того щоб учні, які втекли від війни в Україні і які знайшли притулок у Польщі не припиняли навчання, ми підготували додаткові місця у закладах освіти.

В загальноосвітньому ліцеї в Вангровцю за адресою вулиця Клашторна 17а будуть створені два відділення для українських учнів. Один з них призначений для молоді з базовими знаннями польської мови, а другий створений для учнів, які не володіють польською мовою. Вони зможуть продовжити своє навчання у формі підготовчого відділення, тобто інтенсивно вивчати польську мову та реалізовувати програми деяких предметів, які будуть пристосовані до їхніх потреб і можливостей.

Щоб записати дитину до підготовчого відділення (з 15 років), потрібно контактувати безпосередньо з директором ліцею паном Мацієм Пательським за телефоном 672621481, e-mail: lo_wagrowiec@poczta.onet.pl.

Учень зараховується до відділення на підставі документів, виданих школою за кордоном, але за відсутності таких документів достатньо декларації батьків про загальну кількість років навчання. Ці документи не потрібно перекладати польською мовою у присяжного перекладача.

Правова основа перебування в Польщі не має значення для прийняття до державних шкіл. Запевняємо, що кожен учень знайде місце в наших школах і отримає необхідну допомогу в галузі освіти.

Zasady przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie

25 lutego br. Minister Edukacji i Nauki przekazał dyrektorom szkół i organom prowadzącym informację na temat zasad przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół w kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie. W udostępnionym materiale znalazły się także dodatkowe informacje na temat wsparcia nauki uczniów przybywających z zagranicy oraz udzielania im pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Zasady przyjmowania dzieci z Ukrainy do polskich szkół

Uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką, a także nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjęcie do szkoły jest możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą.

Przyjmowanie uczniów przybywających z zagranicy jest uregulowane na poziomie ustawowym. W procesie tym nie ma znaczenia prawna podstawa pobytu ucznia na terenie Polski.

Wsparcie nauki uczniów z zagranicy

Cudzoziemcy, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole, mogą:

  • uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego,
  • realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, w którym proces nauczania jest dostosowany do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów,
  • korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela,
  • korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania organizowanych przez organ prowadzący szkołę.

Decyzję o przyznaniu danej formy wsparcia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Uczniowie cudzoziemscy mogą być objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym. Pomoc polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie ucznia.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkole organizuje dyrektor.

Więcej: https://fed.org.pl/jak-wesprzec-ukraine/?fbclid=IwAR1N3csqsrCQQ_mHPSH4kyX-slYb-MoTmKlN9rTGKJTZh8Fsw2E9UEO4nqA

WSPARCIE DLA PRZEDSZKOLI, SZKÓŁ I PLACÓWEK

flaga polskiW związku z trwającą w Ukrainie wojną i rosnącą liczbą ukraińskich dzieci i młodzieży przebywających na naszym terenie, informujemy o gotowości wsparcia przedszkoli, szkół i placówek w realizacji zadań i rozwiązywaniu problemów w tej trudnej sytuacji – zgodnie z rozpoznanymi problemami. 

Pracownicy poradni są dostępni w godzinach 8.00-16.00 w dni robocze, pod numerem stacjonarnym +48 67 26 22 380, +48 67 26 22 888.

TELEFON WSPARCIA

Informujemy, że pozostajemy także w gotowości wsparcia w postaci telefonicznego dyżuru dedykowanego wszystkim obcokrajowcom, u których mogą się pojawić trudności wynikające z aktualnej sytuacji geopolitycznej.

Pracownicy Poradni będą pełnić dyżury konsultacyjne w języku polskim według poniższego harmonogramu:

Telefon kontaktowy: 451 159 084

Telefon wsparcia - wykaz dyżurów

Dzień tygodnia

Godziny dyżuru

Poniedziałek

16-20

Wtorek

16-20

Środa

16-20

Czwartek

16-20

Piątek

16-20

flaga UkrainyПІДТРИМКА ДЛЯ ДИТЯЧИХ САДКІВ, ШКІЛ ТА ІНШИХ ЗАКЛАДІВ

У зв’язку з триваючою війною в Україні та збільшенням кількості українських дітей та підлітків, які прибувають до нас, повідомляємо про готовність підтримати дитячі садки, школи та інші заклади у виконанні завдань та вирішенні проблем у цій складній ситуації - відповідно до виявлених проблем.

Працівники - консультанти доступні з 8.00 до 16.00 у робочі дні за телефонами стаціонарними +48 67 26 22 380, +48 67 26 22 888.

ТЕЛЕФОН ПІДТРИМКИ

Повідомляємо, що ми також готові надати підтримку у вигляді телефонного чергування для всіх іноземців, у яких можуть бути проблеми через поточну геополітичну ситуацію.

Працівники служби підтримки надаватимуть консультації польською мовою за таким графіком:

Контактний телефон: 451 159 084

ТЕЛЕФОН ПІДТРИМКИ

День тижня

Години роботи

Понеділок

16-20

Вівторок

16-20

Середа

16-20

Четвер

16-20

П'ятниця

16-20

 

 

lNFORMACJE DLA OBYWATELI UKRAINY

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ 
Infolinia  +48 47 721 75 75

Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy

Uchodźcy mogą się kierować do punktu recepcyjnego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, Głogowska 14, 61-001 Poznań. Na Dworcach PKP i PKS znajdują się punkty informacyjne, które pokierują zainteresowanych. Punkt recepcyjny jest czynny całą dobę, nie trzeba się przedtem umawiać (nie ma tam nr telefonów).
Uchodźcy przebywający już pod opieką prywatnych rodzin, organizacji pozarządowych (które ten pobyt fundują), nie muszą się kontaktować z WCZK - do punktów recepcyjnych powinny się udać osoby nie mające gdzie nocować i przebywać.
 
Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców / urzędach wojewódzkich / placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.
➡️ Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.
➡️ Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.
ℹ️ Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie ua.gov.pl.
__________________________
ℹ️ Інформація щодо перебування в Польщі осіб, які утікають з України ????????
➡️ Усі особи, які утікають з України у зв'язку зі збройним конфліктом не повинні реєструватися у рецепційних пунктах та турбуватися про формальності. Усі особи, які утікають з України та шукають притулку в Польщі, не повинні турбуватися щодо легальності свого перебування. У найближчі дні немає необхідності подавати жодних заяв до управління у справах іноземців/воєводського управління/Прикордонної служби. Це також стосується громадян України, які вже в Польщі та їх документи, що підтверджують перебування є недійсними.
➡️ Усі особи, які утікають з України у зв'язку зі збройним конфліктом та не мають гарантованого місця перебування (нічлігу) в Польщі, можуть звернутися до рецепційного пункту. Там можна отримати інформацію щодо перебування в Польщі, їжу, основну медичну допомогу, місце відпочинку, а також їм буде надано тимчасове житло. Усі мають доступ до безкоштовного медичного обслуговування та польської служби охорони здоров'я.
➡️ Громадяни України, які перебувають в Польщі не повинні виїжджати у випадку закінчення терміну дії документів, що підтверджують їх перебування. Також, вони не повинні турбуватися щодо легальності свого перебування.
➡️ Актуальна інформація для громадян України доступна на інтернет сторінці ua.gov.pl

Informacje dla obywatelek i obywateli Ukrainy poszukujących możliwości pobytu i wjazdu do Polski

  • Informacje dla obywatelek i obywateli Ukrainy poszukujących możliwości pobytu i wjazdu do Polski
  • Informacje dla obywatelek i obywateli Ukrainy poszukujących możliwości pobytu i wjazdu do Polski
  • Informacje dla obywatelek i obywateli Ukrainy poszukujących możliwości pobytu i wjazdu do Polski
  • Informacje dla obywatelek i obywateli Ukrainy poszukujących możliwości pobytu i wjazdu do Polski
  • Informacje dla obywatelek i obywateli Ukrainy poszukujących możliwości pobytu i wjazdu do Polski
  • Informacje dla obywatelek i obywateli Ukrainy poszukujących możliwości pobytu i wjazdu do Polski

Wsparcie ZUS dla uchodźców z Ukrainy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie internetowej publikuje informacje również w języku ukraińskim. ZUS jest też gotowy udostępnić bazę lokalową ZUS uchodźcom z Ukrainy.
 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy pomóc uchodźcom z Ukrainy. Zwrócił się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów z propozycją udostępnienia swojej bazy lokalowej dla uchodźców. ZUS ma około 1400 miejsc w swoich ośrodkach szkoleniowych na terenie całego kraju.
Dodatkowo na stronie internetowej ZUS ukazały się już pierwsze informacje w języku ukraińskim. W serwisie na stronie internetowej ZUS-u będą na bieżąco publikowane treści dotyczące warunków uzyskania: świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych.
Ponadto, na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.
Polskie emerytury i renty na Ukrainie
W związku z wojną w Ukrainie, część osób, które pobierały polską emeryturę lub rentę wypłacaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rachunki bankowe w Ukrainie, może teraz nie być w stanie pobierać tych świadczeń.
- Jeśli osoba przybyła z Ukrainy, i w związku z tym, nie może dalej pobierać polskiej emerytury lub renty w swoim kraju, powinna zwrócić się o pomoc do najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która przyjmie zgłoszenie i przekaże je do Oddziału ZUS w Rzeszowie, który odpowiada za wypłaty świadczeń w Ukrainie – informuje Marlena Nowicka, rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Ostatecznie ZUS wznowi wypłatę emerytury lub renty na nowy rachunek bankowy w Polsce od momentu, gdy osoba ta przestała świadczenie pobierać.
W sytuacji, gdy dana osoba znajdzie się natomiast na terytorium innego państwa, np. Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech czy Niemiec, może zgłosić się do odpowiedniej lokalnej instytucji lub kasy ubezpieczeń społecznych i przekazać informację o swoim problemie. Należy wówczas wskazać, że otrzymywało się emeryturę lub rentę z polskiej instytucji i z powodu wojny, nie można jej dalej pobierać. Lokalna instytucja przekaże sprawę do ZUS w Polsce, w celu udzielenia pomocy. Najlepiej też od razu wskazać nowy numer rachunku bankowego za granicą.

Infolinia Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) także w języku ukraińskim

w nocy, w weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, otrzymasz profesjonalną pomoc medyczną przez telefon. Wystarczy zadzwonić na Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (w skrócie TPK) lub wypełnić formularz: https://www.gov.pl/web/zdrowie/tpk

 

Pomoc w znalezieniu pracy

Jesteś uchodźcą z Ukrainy - oto możliwa pomoc dla Ciebie i Twojej rodziny w ramach poszukiwania pracy.
???????? Якщо Ви біженець з України - oсь можлива допомог у пошуку роботи.

Powiatowy Urząd Pracy w Wągrowcu informuje

Jeżeli jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić obywatela Ukrainy zgłoś swoją ofertę pracy poprzez formularz online na platformie https://www.praca.gov.pl/
Aby usprawnić aktywizację zawodową osób - uchodźców z Ukrainy uruchmiona została specjalnie tłumaczona na język ukraiński strona internetowa Urzędów Pracy
☎️Na każdym etapie składania oferty pracy możesz liczyć na wsparcie pracowników urzędu pracy 67 / 26 21 081 wew. 269 lub konsultantów Zielonej Linii 19 524.
 
Powiatowy Urząd Pracy w Wągrowcu informuje, że wszelkie kwestie administracyjne związane z legalizacją zatrudnienia obywateli Ukrainy załatwiane w naszym Urzędzie (tj. zezwolenia na pracę sezonową oraz oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi), rozpatrywane są priorytetowo, poza kolejnością i bez zbędnej zwłoki w celu rozładowania ewentualnych skutków kryzysu uchodźczego.

WAŻNE TELEFONY

STAROSTWO POWIATOWE W WĄGROWCU

Wydział Spraw Obywatlekich i Zdrowia - 67 26 80 558, 67 26 80 556

Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - 67 26 80 557

POWIATOWY URZĄD PRACY W WĄGROWCU - 67 26 22 081

ZESPÓŁ OPIEKI ZDROWOTNEJ W WĄGROWCU - 67 26 81 500

KOMENDA POWIATOWA POLICJI W WĄGROWCU - 47 774 62 11

KOMENDA POWIATOWA STRAŻY POŻARNEJ W WĄGROWCU - 47 771 96 00

DYŻURY BEZPŁATNEJ POMOCY PRAWEJ DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY

Członkowie Towarzystwa Społeczno-Prawnego, w tym radcowie prawni, adwokaci i prawnicy oraz radcowie prawni współpracujący ze Stowarzyszeniem, wyrażają chęć bezpłatnej pomocy prawnej dla osób przybyłych z Ukrainy na skutek napaści Rosji.
 
Porady można uzyskać pod numerami telefonów:
28.02 br. 604456914 - mec. Beata Koczorowska-Muszyńska
1.03 br. 664418869 - mec. Agnieszka Budka
2.03 br. 728320531 - mec. Malwina Szafryna
3.03 br. 663222348 - mec. Karolina Zabłocka-Ciemny
4.03 br. 603441884 - mec. Karolina Gotowa
7.03 br. 503770900 - Justyna Wolf
8.03 br. 693662523 - Dawid Kamiński
9.03 br. 607766464 - mec. Katarzyna Kubacka
Ponadto Towarzystwo wyraża chęć pomocy rzeczowej dla osób przyjeżdżających z Ukrainy, wobec czego osoby zainteresowane taką pomocą proszone są o zgłoszenia pod numerami: 604456914 oraz 664418869.

KOMUNIKAT NACZELNEJ RADY ADWOKACKIEJ WRAZ Z OKRĘGOWYMI RADAMI ADWOKACKIMI DOTYCZĄCY SKOORDYNOWANIA BEZPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ DLA OBYWATELI UKRAINY

Naczelna Rada Adwokacka wraz z Okręgowymi Radami Adwokackimi zorganizowała skoordynowaną bezpłatną pomoc prawną dla obywateli Ukrainy – ofiar konfliktu wojennego. Przy radach adwokackich na terenie całego kraju pomoc koordynują adwokaci.

Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatna mediacja - informacje w załączniku.

Pomagamy Ukrainie

Szukasz ratunku przed wojną? Chcesz wesprzeć uchodźców? Tu znajdziesz pomoc lub jej udzielisz: https://www.pomagamukrainie.gov.pl/

PomagamUkrainie

Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy. W materiale znalazły się praktyczne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim.
 
Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody.
Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.
________________
Міністерство освіти і науки підготувало інформацію для батьків дітей, які приїжджають з України
Матеріал містить практичні вказівки, як записати дитину до школи, а також інформацію про прав, які мають іноземні учні в польських школах. Інформацію підготовлено польською та українською мовами.
Діти віком 7-18 років можуть безкоштовно навчатися в польських школах
Незнання польської мови не є формальною перешкодою.
Учні з України можуть брати участь в безкоштовних уроках польської мови, які організуює школа та охоплюватися психолого-педагогічною допомогою у зв'язку з міграцією.
Більше інформації за посиланням

INFORMACJE WAŻNE DLA OBYWATELI UKRAINY

Status prawny uchodźców z Ukrainy

Każdy obywatel Ukrainy, który przekroczył granicę ukraińsko-polską od 24 lutego 2022 roku przebywa legalnie na terytorium Polski i jest pod opieką państwa.

Jeżeli wjechał na podstawie ważnego paszportu, który został odnotowany przez Straż Graniczną pozostaje pod opieką Państwa Polskiego tj. ma prawo do uzyskania pomocy w zakwaterowaniu (wraz z wyżywieniem, pomocą medyczną i socjalną).

Aby z tej pomocy skorzystać obywatele Ukrainy musza skierować się  do punktu informacyjnego lub recepcyjnegoorganizowanego przez wojewodę lub zgłosić do urzędu gminy. Samorząd skontaktuje taką osobę z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu (dalej WCZK), które kieruje do miejsca zakwaterowania.

Uchodźcy przebywający już pod pieką prywatnych rodzin, organizacji pozarządowych (które ten pobyt fundują)  nie muszą się kontaktować z WCZK - do punktów recepcyjnych powinny się udać osoby nie mające gdzie nocować i przebywać

Dane do WCZK WUW w Poznaniu

Dyżurni Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego

tel.: 61 854 99 00, 61 854 99 10

fax: 61 854 99 20, 61 852 73 27

e-mail: czk@poznan.uw.gov.pl

Jeżeli obywatel Ukrainy przekroczył granicę bez ważnego paszportu lub bez dokumentów, a także jeżeli nie uzyskał potwierdzenia wjazdu na teren Polski musi udać się do Placówki Straży Granicznej w Poznaniu celem potwierdzenia swojego pobytu.

Dane teleadresowego Placówki Straży Granicznej Poznań-Ławica:
ul. Bukowska 285 Poznań (lotnisko Poznań-Ławica)
tel. 61 8611300; 618611305;
e-mail: poznan@strazgraniczna.pl

W Poznaniu na terenie Dworca Głównego działa Punkt Informacyjny, w którym obywatele Ukrainy uzyskają pomoc w zakwaterowaniu oraz wszelkie niezbędne wsparcie i informacje.

Punkt działa w godzinach od 8.00 do 22.00. Specjalna infolinia dla uchodźców z Ukrainy+48 61 850 87 77dostępna w godzinach 00-20.00.

Dedykowany adres e-mail: cudzoziemcy@poznan.uw.gov.pl

Opieka zdrowotna

Każdy obywatel Ukrainy, którego wjazd od 24.02 został odnotowany przez Straż Graniczną, będzie mógł korzystać ze świadczeń medycznych Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oraz szpitalnej. Dlatego tak ważnym jest dopełnienie formalności po przybyciu uchodźców na teren Polski.

Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej.

Świadczenia udzielone obywatelom Ukrainy rozliczy Narodowy Fundusz Zdrowia.

Informacje dla ukraińskich obywateli znajdują się także na: https://migrant.poznan.uw.gov.pl/ 

PODSTAWOWE ZWROTY PO UKRAIŃSKU

MINISTERSTWO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ INFORMUJE

Infolinia publicznych służb zatrudnienia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Zielona Linia ➡ Zadzwoń i zapytaj ➡ 19524 ????
✅ informacje o formach wsparcia z urzędu pracy,
✅ informacje o procedurach zatrudnienia cudzoziemców,
✅ informacje dla osób powracających z zagranicy,
✅ oferty pracy i szkoleń,
✅ pomoc w napisaniu cv,
✅ tłumaczenie cv na język angielski,
✅ terminarz wydarzeń w twoim regionie,
✅ portale społecznościowe,
✅ czat z konsultantem.

SPECJALNA INFOLINIA DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY I ICH RODZIN NA TERENIE RP

Komenda Główna Policji uruchomiła telefony dyżurne oraz kontakty drogą mailową dla osób, które chcą przekazać Policji informacje o przypadkach handlu ludźmi, przestępstwach na tle seksualnym oraz zaginięciach uchodźców i ich rodzin, przebywających na terenie RP w związku z prowadzonymi działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy.

Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji uruchomiło specjalny numer telefonu 47 72 123 07 (dla osób dzwoniących zza granicy +48 47 72 123 07) oraz skrzynkę e-mail: cpozkgp@policja.gov.plpod którymi można przekazywać, jak również uzyskiwać informacje oraz pomoc w sytuacjach związanych z zaginięciem osób, które przekroczyły granicę RP w związku z prowadzonymi działaniami zbrojnymi na terenie Ukrainy.

CPOZ KGP na bieżąco monitorując działania prowadzone przez jednostki Policji na terenie kraju w zakresie poszukiwania osób zaginionych stale współpracować będzie w tym zakresie z jednostkami administracji rządowej, publicznej i organizacjami pozarządowymi, które zajmują się wsparciem Policji w poszukiwaniu osób zaginionych.

Wydział do Walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP prowadzi dwa kanały komunikacji. Na adres e-mail: handelludzmibsk@policja.gov.pl można przesłać policjantom informacje o wszelkich przejawach handlu ludźmi. Dodatkowo obsługiwana jest specjalna infolinia o numerze: 664 974 934 (dla osób dzwoniących zza granicy +48 664 974 934). Dzwoniąc pod ten numer przekazać można informacje dotyczące zarówno handlu ludźmi, jak i przestępstw seksualnych, pedofilii czy pornografii dziecięcej.

Infolinia ta jest również wykorzystywana do kontaktów z organizacjami pozarządowymi w zakresie niesienia pomocy ofiarom tych przestępstw.

Portal o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi ►

(Biuro Kryminalne KGP)

Przygotowane przez Kancelarię Prezydenta RP, ulotki informacyjne dla uchodźców (w języku: ukraińskim, angielskim, polskim i rosyjskim).

  • Przygotowane przez Kancelarię Prezydenta RP, ulotki informacyjne dla uchodźców (w języku: ukraińskim, angielskim, polskim i...
  • Przygotowane przez Kancelarię Prezydenta RP, ulotki informacyjne dla uchodźców (w języku: ukraińskim, angielskim, polskim i...
  • Przygotowane przez Kancelarię Prezydenta RP, ulotki informacyjne dla uchodźców (w języku: ukraińskim, angielskim, polskim i...
  • Przygotowane przez Kancelarię Prezydenta RP, ulotki informacyjne dla uchodźców (w języku: ukraińskim, angielskim, polskim i...

500+ dla Ukraińców pracujących w Polsce

Świadczenie 500+ mogą otrzymać również obywatele Ukrainy, pod warunkiem, że pracują w Polsce i mieszkają razem z dziećmi, które utrzymują.

Świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ mogą otrzymać obywatele Ukrainy, którzy zamieszkują na stałe w Polsce.

Do wniosku obywatel Ukrainy powinien dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu cudzoziemca w Polsce z adnotacją „dostęp do rynku pracy” – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Świadczenie wychowawcze rodzic może otrzymać na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, jeśli dziecko wspólnie z nim mieszka oraz pozostaje na jego utrzymaniu.

Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć elektronicznie przez PUE ZUS, portal Emp@tia oraz przez bankowość elektroniczną wielu polskich banków.

Rodzic może również przyjść do dowolnej placówki ZUS, gdzie uzyska pomoc w wypełnieniu i złożeniu wniosku przez portal PUE ZUS

Uchodźcy z Ukrainy

Obywatele Ukrainy – rodzice bądź opiekunowie, którzy właśnie wraz z dziećmi przekroczyli granicę Polski i przebywają na jej terenie w związku z konfliktem zbrojnym, obecnie nie posiadają karty pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”. Dlatego składanie wniosków o świadczenie wychowawcze przez te osoby, będzie możliwe dopiero po wprowadzeniu odpowiednich przepisów prawa. Informacje na ten temat będą na bieżąco publikowane, również w języku ukraińskim, na stronie internetowej ZUS.

Wsparcie dzieci z Ukrainy ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – informacja MEiN

Підтримка дітей з України з особливими освітніми потребами – інформація Міністерства Освіти та Науки

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców lub osób sprawujących bieżącą pieczę nad dziećmi z Ukrainy ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dyrektorów polskich jednostek systemu oświaty. Materiał dotyczy wsparcia tej grupy dzieci/uczniów.

Rodzice dziecka – uchodźcy 

Dzieci/uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi mogą korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w polskich przedszkolach i szkołach niezależnie od tego, czy posiadają dodatkowe dokumenty w tej sprawie.

Rodzic dziecka lub osoba sprawująca bieżącą pieczę nad dzieckiem może przekazać dyrektorowi przedszkola lub szkoły:

  • informacje dotyczące dziecka, np. stanu jego zdrowia, dysfunkcji rozwojowych lub niepełnosprawności, 
  • dokumenty określające formy pomocy, które powinny być zapewniane w przedszkolu lub szkole, jeżeli dziecko je posiada.

Informacje te będą pomocne w zapewnieniu dziecku odpowiedniego wsparcia i pomocy. 

Dyrektor przedszkola lub szkoły, w porozumieniu z rodzicem dziecka lub osobą sprawującą bieżącą pieczę nad dzieckiem, organizuje kształcenia i wsparcie dla dziecka.

W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami należy zwrócić się do dyrektora przedszkola, szkoły lub poradni psychologiczno-pedagogicznej o pomoc w przygotowaniu wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Orzeczenia te wydają publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne. 

W polskim systemie oświaty kształceniem specjalnym są obejmowane dzieci:

  • niesłyszące, 
  • słabosłyszące, 
  • niewidome, 
  • słabowidzące, 
  • z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, 
  • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym,  
  • z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, 
  • z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Dzieci z niepełnosprawnością w stopniu głębokim są obejmowane zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi na podstawie orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wydawanego publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Posiadanie orzeczenia nie ma wpływu na to, do jakiego przedszkola lub szkoły dziecko uczęszcza. Dzieci z niepełnosprawnościami uczą się w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, integracyjnych lub specjalnych. O wyborze przedszkola lub szkoły decydują rodzice. 

Dyrektorzy przedszkoli, szkół, placówek oświatowych 

Dyrektorzy, przyjmując dziecko ze specjalnymi potrzebami do przedszkola, szkoły lub placówki, organizują naukę i wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dostosowane do możliwości i potrzeb dziecka. 

Na wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dzieci przybywających z Ukrainy można przeznaczyć środki otrzymane na organizację dodatkowych zajęć specjalistycznych z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Pomocą psychologiczno-pedagogiczną mogą być objęci również rodzice dzieci/uczniów.

W przypadku podejrzenia niepełnosprawności dziecka dyrektor przedszkola lub szkoły informuje rodziców dziecka o możliwości złożenia do zespołu orzekającego w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej pisemnego wniosku (w postaci papierowej albo elektronicznej) o wydanie orzeczenia, np. o potrzebie kształcenia specjalnego. 

Dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki powinien udzielić rodzicom dziecka wsparcia w złożeniu wniosku o wydanie orzeczenia.

Zespół wydaje orzeczenie dla dzieci i uczniów uczęszczających do przedszkoli i szkół, które mają siedzibę na terenie działania poradni. 

W przypadku dzieci i młodzieży nieuczęszczających do przedszkola lub szkoły orzeczenia wydają zespoły działające w poradniach właściwych ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. 

W przypadku szkół i placówek specjalnych warunkiem przyjęcia dziecka jest posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Dyrektorzy publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych

Dyrektorzy informują rodziców dziecka o tym, co powinien zawierać wniosek o wydanie orzeczenia, a także udzielają pomocy w jego poprawnym wypełnieniu. 

Nie można obciążać rodziców dzieci z Ukrainy koniecznością dołączania dokumentów, które nie są niezbędne do przeprowadzenia diagnozy i wydania orzeczenia. 

Biorąc pod uwagę, że nie wszyscy rodzice dysponują dokumentacją medyczną dotyczącą stanu zdrowia dziecka, zadaniem lekarza, który wchodzi w skład zespołu orzekającego, powinno być rozstrzygnięcie kwestii medycznych związanych z wydaniem orzeczenia. 

Ponadto część dzieci posiada dokumenty, które są odpowiednikami orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego – Висновок  про комплексну оцiнку з IРЦ (Iнклюзивно-Ресурсный Центр)/Заключение о комплексной оценке с ИРЦ (Инклюзивно-Ресурсный Центр). Zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych powinny uwzględniać informacje zawarte w tych dokumentach. 

Z uwagi na konieczność zapewnienia w jak najkrótszym czasie wsparcia dostosowanego do potrzeb dziecka w ocenie MEiN dokumenty te nie muszą być tłumaczone na język polski przez tłumaczy przysięgłych.

W przypadku wydania orzeczenia dotyczącego dzieci, które np. nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, należy uwzględnić ich odmienność językową i kulturową. 

W obserwacjach lub badaniach diagnostycznych dziecka prowadzonych przez pracowników poradni, należy stosować narzędzia diagnostyczne dostosowane do możliwości językowych tych dzieci, w tym testy niewerbalne oraz nieobciążone kulturowo. 

W przeprowadzanych badaniach i wywiadach z dziećmi objętymi obowiązkiem szkolnym lub obowiązkiem nauki, które nie są obywatelami polskimi i nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym, a także ich rodzicami, wskazane jest korzystanie z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia dzieci i uczniów.

Zespół orzekający wydaje orzeczenie, np. o potrzebie kształcenia specjalnego, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia złożenia wniosku przez rodzica dziecka/ucznia.

Podstawy prawne

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1280).

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2017 r. w sprawie orzeczeń i opinii wydawanych przez zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1743).

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie publicznych placówek oświatowo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych oraz placówek zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania (Dz. U. z 2017 r. poz. 1606, z późn. zm.).

Materiały: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wsparcie-dzieci-z-ukrainy-ze-specjalnymi-potrzebami-edukacyjnymi--informacja-mein

ORGANIZACJE WSPIERAJĄCE POMOC HUMANITARNĄ DLA POSZKODOWANYCH NA UKRAINIE

JAK WESPRZEĆ UKRAINĘ?

Wojna w Ukrainie stała się faktem, w internecie pojawiły się dziesiątki zbiórek finansowych pozwalających na wsparcie już teraz. Poniżej publikujemy listę polskich organizacji pozarządowych, których wieloletnie doświadczenie jest legitymacją dobrego działania w kryzysie. Warto je wspierać!

Zbiórki finansowe to najprostsza, ale i najbardziej skuteczna forma pomocy – zbiórki rzeczowe są potrzebne tylko w bardzo konkretnych sytuacjach a najskuteczniejsze są zbiórki lokalne. Pomagajmy tak, aby na miejscu była możliwość swobodnego decydowania – czy kupić koc, śpiwór, zestawy opatrunkowe, wodę czy też bilet na pociąg.

Wykaz zbiórek: https://fed.org.pl/jak-wesprzec-ukraine/?fbclid=IwAR1N3csqsrCQQ_mHPSH4kyX-slYb-MoTmKlN9rTGKJTZh8Fsw2E9UEO4nqA

Zasady realizacji transportów z pomocą humanitarną na Ukrainie

Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów pojawiły się informacje związane z realizacją transportów z pomocą humanitarną na Ukrainę.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, aby efektywnie realizować działania pomocowe.
 

INFOLINIA DLA PACJENTÓW CHORYCH ONKOLOGICZNIE

????????Informujemy, że NFZ uruchomił dla pacjentów ukraińskich chorych onkologicznie całodobową infolinię, gdzie można ustalić miejsce kontynuacji leczenia – tel. 800 190 590.

????????Інформуємо, що NFZ - Національний фонд охорони здоров’я Польщі запустив цілодобову гарячу лінію для українських онкохворих, де можна дізнатися і визначити місце продовження вашого лікування – тел.800 190 590.

Ważne informacje dla obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski samochodami

Każdy pojazd, który porusza się po polskich drogach, musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC.
 
Wjeżdżając do Polski z Ukrainy samochodem na ukraińskiej rejestracji, obywatel Ukrainy powinien skorzystać z:
•    Zielonej Karty. To potwierdzenie jego polisy OC.
•    Jeśli nie ma Zielonej Karty, po przekroczeniu granicy Polski, obywatel Ukrainy potrzebuje ubezpieczenia granicznego.
 
Ubezpieczenie graniczne na 30 dni dla osób wjeżdżających z Ukrainy są bezpłatne. Oferują je Allianz, ERGO Hestia, PZU oraz Warta – ubezpieczenia są dostępne u agentów tych firm na przejściach granicznych lub poprzez infolinię.
 
 
W załączeniu przekazujemy ulotki do wydrukowania lub powielania w Państwa kanałach social mediowych lub na stronach www.
 
Treść komunikatu po ukraińsku:
 
????????Важлива інформація для громадян України щодо страхування цивільної відповідальності власників автотранспортних засобів – страхування автоцивільної відповідальності Важлива інформація для громадян України щодо страхування цивільної відповідальності власників автотранспортних засобів – страхування автоцивільної відповідальності (OC komunikacyjne).
 
РИКОРДОННЕ СТРАХУВАННЯ ЦИВІЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ВІД ALLIANZ, ERGO HESTIA, PZU ТА WARTA Є БЕЗКОШТОВНИМ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ В’ЇЖДЖАЮТЬ ДО ПОЛЬЩІ
 
Кожен транспортний засіб, який рухається по польських дорогах, повинен мати обов’язкове страхування автоцивільної відповідальності. При в’їзді в Польщу з України на автомобілі на українській реєстрації скористайтеся з:
•    Зеленої карти. Це підтвердження вашого полісу страхування автоцивільної відповідальності.
•    Якщо у вас немає Зеленої карти, вам потрібна прикордонна страховка після перетину польського кордону. Прикордонне страхування на 30 днів для осіб, які в’їжджають з України, безкоштовне. Таке страхування пропонують  <https://piu.org.pl/oc-graniczne-lub-zielona-karta-dla-obywateli-ukrainy/> Allianz, ERGO Hestia, PZU та Warta – страхування доступне у агентів цих компаній на прикордонних переходах або через гарячу лінію (Телефон).

PESEL dla obywateli Ukrainy

Na podstawie ustawy o pomocy obywatelem Ukrainy informujemy, że od środy, 16 marca, w Urzędzie Stanu Cywilnego i Wydziale Spraw Obywatelskich w Wągrowcu obywatele Ukrainy będą mogli uzyskać numer PESEL oraz będą mieli możliwość założenia Profilu Zaufanego.

Uwaga: z powodu przerwy technicznej we wtorek, 15 marca, w godzinach od 9:00 do 10:00 wągrowiecki Urząd Stanu Cywilnego i Wydział Spraw Obywatelskich będzie nieczynny.

O nadanie numeru PESEL mogą się starać wszyscy obywatele Ukrainy, którzy po 24 lutego 2022 r. wjechali na terytorium Polski i chcą pozostać w naszym kraju.

Uwaga: do nadania numeru PESEL będzie konieczne zdjęcie – takie, jak na dowód osobisty. Obywatele Ukrainy, którzy będą potrzebować zdjęcia do otrzymania numeru PESEL mogą zrobić nieodpłatnie fotografię w Fotocolorstudio Jacek Głów przy alei Jana Pawła II 4a , tel. 697 489 899.  Aby uzyskać numer PESEL, konieczne będzie złożenie wniosku (pobierz: UKRRUS) wraz ze zdjęciem podczas osobistej wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego. Na miejscu zostaną pobrane odciski palców, co nie będzie dotyczyło dzieci poniżej 12. roku życia. Na podstawie pobranych danych obywatele Ukrainy otrzymają dokument w formie mobilnej/elektronicznej.

Siedziba USC w Wągrowcu mieści się przy ulicy Kościuszki 17.

Posiadanie numeru PESEL i aplikacji mobilnej potwierdzającej ten fakt uprawnia m.in. do:

- otrzymania jednorazowej pomocy finansowej w wysokości 300 zł,

- podjęcia legalnej pracy w Polsce,

- kontynuowania nauki w szkołach i na uczelniach,

- dostępu do opieki zdrowotnej.

Prosimy, aby nie wszyscy, którzy chcą otrzymać PESEL przyszli do urzędu pierwszego dnia! Wsparcie dla zarejestrowanych obywateli Ukrainy będzie udzielane od dnia przekroczenia granicy, a data złożenia wniosku o numer PESEL nie będzie miała wpływu na otrzymaną pomoc. Więcej informacji – tel. 67 268 03 22.

***

Pesel для громадян України з середи

На підставі закону про допомогу громадянам України повідомляємо, що з середи, 16 березня, у міській ратуші та відділі Реєстрації Актів Цивільного Стану у Вонгровці громадяни України зможуть отримати номер PESEL та матимуть можливість створення "Profil Zaufany"

Примітка: у зв’язку з технічною перервою у вівторок, 15 березня, з 9:00 до 10:00, міська ратуша у Вонгровці та відділ Реєстрації Актів Цивільного Стану будуть закриті.

Усі громадяни України, які в’їхали на територію Польщі після 24 лютого 2022 року і бажають залишитися в нашій країні, можуть отримати номер PESEL.

Примітка: щоб отримати номер PESEL, вам знадобиться фотографія (формат 35 х 45 мм). Громадяни України, яким потрібна фотографія для отримання номера PESEL, можуть безкоштовно сфотографуватися у Fotocolorstudio Jacek Głów за адресою Jana Pawła II 4a, тел. 697489899. Щоб отримати номер PESEL, необхідно подати заяву разом із фотографією під час особистого візиту в міську ратушу. На місці знімуть відбитки пальців, не стосується дітей до 12 років. На підставі зібраних даних громадяни України отримають документ у вигляді електронного додатку.

Відділ Реєстрації Актів Цивільного Стану у Вонгровці знаходиться за адресою: вулиця Kościuszki 17, 62-100 Wągrowiec

Отримання номера PESEL та електронного додатку дає право на:

- отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 300 злотих,

- легальне працевлаштування у Польщі,

- навчння у школах та університетах,

- доступ до медичної допомоги.

Просимо, щоб усі бажаючі отримати номер PESEL, не з’являлися у ратуші першого дня!

Підтримка зареєстрованих громадян України здійснюватиметься з першого дня перетину кордону, і дата подання заявки на номер PESEL не вплине на отримання допомоги.

Детальніше за телефоном: 67 268 03 22.

Porady konsumenckie dla obywateli Ukrainy

TELEFON ZAUFANIA DLA OSÓB Z UKRAINY

Infolinia ZUS w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy

Od 21 marca ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w wyniku konfliktu zbrojnego.
 
Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem 22 444 02 55. Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl
Konsultanci infolinii udzielą informacji:
o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS,
jak wypełnić i wysłać wniosek,
jak zarejestrować profil na Portalu Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
 
????????Інфолінія про сімейні виплати для громадян України.
номер телефону 22 444 02 55.
Інфолінія доступна у робочі дні - з понеділка по п’ятницю - з 8:00 до 18:00.
Питання щодо сімейних виплат для громадян України також можна надсилати на електронну адресу UA@zus.pl .

Nieodpłatna pomoc prawna, porady obywatelskie i mediacja Безоплатна правова допомога, консультації громадян та медіація

Zapisy na nieodpłatne porady (підписка на безкоштовну консультацію): https://np.ms.gov.pl/
 

Допомога для Українців, українською мовою, для подачі заяви на отримання листа недієздатності!

Допомога для Українців, українською мовою, для подачі заяви на отримання листа недієздатності!

В понеділок з 14:00 до 16:00, Wągrowiec, улица Kcyńska 48 

(Спеціальна районна установа яка приймає рішення щодо присвоєння недієздатності )

Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

 

Uwaga! - informacja dla OPIEKUNÓW TYMCZASOWYCH małoletnich obywateli Ukrainy

Увага! - відомості для тимчасових опікунів неповнолітніх громадян України

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wągrowcu informuje o możliwości  nieodpłatnego skorzystania  przez opiekunów tymczasowych ustanowionych  dla małoletnich obywateli Ukrainy  z :

  • pomocy prawnej dostępnej w siedzibie  PCPR w Wągrowcu ( termin wizyty należy ustalić  telefonicznie:  665-300-445,  od poniedziałku  do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00  lub  e-mailowo na adres:  oz@wagrowiec.pl;
  • pomocy psychologicznej dostępnej w siedzibie PCPR w Wągrowcu ( termin wizyty należy  ustalić telefonicznie: 726-001-135  lub 609-702-181);
  • telefonu wsparcia prowadzonego przez Poradnie Psychologiczno Pedagogiczną w Wągrowcu 451-159-084;
  • telefonu zaufania dla osób z Ukrainy prowadzonego przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom 800-11-08-11;
  • dziecięcego telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800-12-12-12;
  • wsparcia osób z niepełnosprawnościami 607-631-900.

Pracownicy PCPR pozostają  do Państwa dyspozycji  w sprawach organizacyjnych nie należących do kompetencji innych instytucji : tj. Ośrodki Pomocy Społecznej, Powiatowy Urząd Pracy, Placówki Służby Zdrowia  i Placówki Edukacyjne.  

PCPR w Wągrowcu jest czynne od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 15.30. 

telefon  67 262-76-14 ,kom. 609 702 181,  e-mail : sekretariatpcpr@pcprwagrowiec.pl

Увага! - відомості для тимчасових опікунів неповнолітніх громадян України

Повітовий центр допомоги сім’ї у Вонгровці інформує про можливість безкоштовного користування тимчасовими опікунами, призначеними для неповнолітніх громадян України:

 юридична допомога, доступна в штаб-квартирі PCPR у Wągrowiec (дату візиту необхідно домовитися за телефоном: 665-300-445, з понеділка по п'ятницю з 8.00 до 15.00 або електронною поштою за адресою: oz@wagrowiec.pl ;

 психологічна допомога у штаб-квартирі PCPR у Вонгровці (дату візиту уточнюйте за телефоном: 726-001-135 або 609-702-181);

 телефонна підтримка Психолого-педагогічного консультаційного центру у Вонгровці, тел. 451-159-084;

 телефон довіри для громадян України Національного центру протидії наркоманії 800-11-08-11;

 дитяча гаряча лінія Омбудсмена у справах дітей: 800-12-12-12;

 підтримка людей з обмеженими можливостями, тел.607-631-900.

Співробітники ПКПР у вашому розпорядженні з організаційних питань, які не належать до компетенції інших установ: центрів соціального захисту населення, повітового бюро праці, закладів охорони здоров’я та навчальних закладів.

PCPR у Wągrowiec працює з понеділка по п'ятницю з з 8.00 до 15.30

тел.: 67 262-76-14, моб 609 702 181, електронна пошта: sekretariatpcpr@pcprwagrowiec.pl

Rady dla obywateli Ukrainy zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w Polsce.

???????? Поради для громадян України, які бажають працевлаштуватися в Польщі.
  • Rady dla obywateli Ukrainy zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w Polsce
  • Rady dla obywateli Ukrainy zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w Polsce
  • Rady dla obywateli Ukrainy zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w Polsce
  • Rady dla obywateli Ukrainy zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w Polsce

POMOC OBYWATELOM UKRAINY Z NIEPEŁNOSPRWNOŚCIĄ - program celowy PFRON

ДОПОМОГА ГРОМАДЯНАМ УКРАЇНИ З ІНВАЛІДНОстями - цільова програма PFRON

W ramach modułu I tego Programu  udzielana jest ze środków PFRON  pomoc finansowa  dla Obywateli Ukrainy z niepełnosprawnością – w formie świadczenia  na sfinansowanie  wymaganego udziału własnego zakupie lub naprawie wyrobów medycznych  wydawanych na zlecenie, wskazanych w  rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia  29 maja 2017 roku w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Kto może skorzystać z pomocy? - obywatele Ukrainy z niepełnosprawnością (także  dzieci), spełniający łącznie następujące warunki:

1. pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznany za legalny, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa,

2. posiadanie dokumentu potwierdzającego I lub II stopień niepełnosprawności wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności, a w przypadku jego braku oświadczenie, że jest się w jego posiadaniu .

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać pomoc ze środków PFRON - świadczenie w Module I programu?  - Jak masz fakturę na wyrób (zakup lub naprawę) i musiałeś dopłacić do limitu ceny, możesz zwrócić się o pomoc finansową - do kwoty udziału własnego w limicie.

Jaki dokument powinieneś posiadać - Musisz mieć dokument finansowy - fakturę na podstawie której pieniądze zostaną przekazane  do sklepu lub Tobie – w formie gotówki lub przelewu na rachunek bankowy.

Gdzie ubiegasz się o wsparcie finansowe  - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Wierzbowa 1, 62-100 Wągrowiec.

Czy musisz wypełnić jakiś dokument - Tak. Jest to wniosek, który możesz pobrać z Internetu https://www.pcprwagrowiec.pl/, ale możesz też wypełnić na miejscu.

Czy każdy musi złożyć wniosek sam - Wniosek składasz we własnym imieniu jako beneficjent programu lub jako opiekun małoletniego.

Kiedy można złożyć wniosek - Wnioski o przyznanie świadczenia rozpatrywane są na bieżąco.

Kto i kiedy decyduje o przyznaniu świadczenia - Decyzję w sprawie przyznania świadczenia podejmuje jednostka samorządu powiatowego  i powiadamia Cię o tym.

- Co to są wyroby medyczne - wyroby medyczne to np. protezy, aparaty i ortezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie, laski, kule, balkoniki, obuwie ortopedyczne, zestawy infuzyjne do osobistych pomp insulinowych, pieluchomajtki, cewniki, sprzęt stomijny.

- Czy wyroby medyczne są refundowane - u stawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przyznaje prawo do refundacji zaopatrzenia w wyroby medyczne obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją Rosji, na analogicznych zasadach, jakie przysługują osobom ubezpieczonym.

Osobom uprawnionym przysługuje więc refundacja wyrobów medycznych, na które zlecenie wystawi lekarz lub inne osoby uprawnione.

- Jak otrzymać zlecenie na wyroby medyczne- Zlecenie na wyroby medyczne wystawia najczęściej lekarz, ale też pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta lub inne osoby uprawnione.

- Jaki jest okres ważności zlecenia- Zlecenia na wyroby medyczne mogą być wystawiane maksymalnie na 12 miesięcy.

Niektóre wyroby, jak np. pieluchomajtki, przysługują comiesięcznie. Zlecenia na nie mogą być wystawione na dłużej niż jeden miesiąc. Możesz je kupić w częściach – do wyczerpania limitu ze zlecenia lub w całości (dotyczy wyrobów typu cewniki, pieluchomajtki, itp.).

Kto potwierdza zlecenia na wyroby medyczne

Zlecenie może potwierdzić: lekarz lub inna osoba uprawniona do wystawienia zlecenia, dowolny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), jeśli lekarz nie może tego zrobić.

Jeśli na zleceniu, które dostałeś, jest kod kreskowy – możesz od razu udać się do punktu, gdzie chcesz kupić lub naprawić wyrób medyczny. Jeżeli na zleceniu nie ma kodu kreskowego – musisz potwierdzić to zlecenie w wojewódzkim oddziale NFZ.

Dane kontaktowe oddziałów wojewódzkich NFZ znajdziesz tu: https://www.nfz.gov.pl/kontakt/oddzialy-nfz

Gdzie kupić wyroby medyczne

Wyroby medyczne kupisz w punktach, które mają umowę z NFZ na realizację zaopatrzenia w wyroby medyczne. Są to najczęściej sklepy medyczne lub apteki. Nie obowiązuje rejonizacja, to Ty decydujesz, gdzie zrobisz zakupy. Jeśli podzielisz zlecenie na części, to każdą część musisz zrealizować w punkcie, w którym zostawisz zlecenie.

Produkty mogą różnić się ceną i jakością. Możesz wybrać wyrób droższy niż limit refundacji i dopłacić różnicę między ceną brutto wyrobu a kwotą refundacji. Każdy punkt, który ma umowę z NFZ na realizację zaopatrzenia w wyroby medyczne, musi mieć przynajmniej jeden produkt w grupie w cenie limitu.

Inne przydatne linki:

Informacje o programie „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”: https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/pomoc-obywatelom-ukrainy-z-niepelnosprawnoscia/dokumenty-programowe/

Strona internetowa NFZ – aktualności: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-dla-obywateli-ukrainy-zagwarantowana-w-specustawie-o-czym-musza-wiedziec-swiadczeniodawcy,8157.html

Strona internetowa Ministerstwa Zdrowia (informacje w języku ukraińskim): https://www.gov.pl/web/zdrowie/pomoc-medyczna-dla-ukrainy 

 

[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88