• Obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) - plakat

Uwaga! Od 1 lipca obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

Od 1 lipca 2021 roku każdy Właściciel lub Zarządca będzie miał obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw.

Deklarację będzie można złożyć drogą elektroniczną na stronie: zone.gunb.gov.pl lub w wersji papierowej w Urzędzie Gminy właściwym ze względu na położenie budynków (wniosek dostępny na naszej stronie internetowej „wnioski i druki”).

Na wysłanie deklaracji obywatele będą mieli 12 miesięcy w przypadku budynków już istniejących. W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw.

Odpowiedzialnym za to zadanie jest Główny Urząd Nadzoru Budownictwa (GUNB).

Więcej informacji na stronie GUNB: www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq

Działaj z zasadami dobrej praktyki rolniczej!

Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu przypomina, że nieprawidłowe wykonywanie zabiegów środkami ochrony roślin, niesie za sobą duże zagrożenie dla pszczół i innych zapylaczy!
Jednym z podstawowych wymogów integrowanej ochrony roślin jest ochrona organizmów pożytecznych oraz stwarzanie warunków sprzyjających ich występowaniu, co w szczególności dotyczy owadów zapylających i naturalnych wrogów organizmów szkodliwych!

Zadbaj o swój kawałek nieba - wymień piec i przeprowadź termomodernizację swojego domu

Wymień piec i przeprowadź termomodernizację swojego domu w ramach dofinansowania z programu Czyste Powietrze - zadbaj o zdrowie, zadbaj o środowisko, zadbaj o domowy budżet.

Kampania społeczna: https://www.gov.pl/web/srodowisko/czyste-powietrze

http://powietrze.mos.gov.pl/

„Zadbaj o swój kawałek nieba” – to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce pn. „Czyste Powietrze - zdrowy wybór!” . Ma ona nie tylko wyjaśniać przyczyny powstawania zjawiska smogu, ale przede wszystkim zachęcać Polaków do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza. Powietrza, od którego zależą nasze zdrowie i stan środowiska.

Od 16 listopada w trzech ogólnopolskich stacjach telewizyjnych możemy oglądać spoty przygotowane w ramach kampanii „Czyste Powietrze - zdrowy wybór!”. Pokazują one konkretne działania, które pomogą poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. Przekonują, jaki wpływ na jego jakość mają nasze wybory (np. rodzaju ogrzewania) czy codzienne indywidualne zachowania i nawyki.

„Za nieodpowiednią jakość powietrza w naszym kraju odpowiada przede wszystkim ogrzewanie domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach. Dlatego poprzez kampanię zachęcamy Polaków zarówno do wymiany źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne, jak i do ocieplenia domów. Przypominamy też, jak uzyskać wsparcie na realizację tych działań z Programu Czyste Powietrze” – podkreśla minister środowiska Henryk Kowalczyk. „Dzięki tym działaniom mamy nie tylko szansę oddychać w przyszłości czystszym, zdrowszym powietrzem, ale także na oszczędności w domowym budżecie” – dodał minister środowiska.

W ramach kampanii emitowane są również spoty i audycje radiowe dla dzieci.  Powstała też strona internetowa, na której znalazły się m.in. informacje na temat przyczyn złej jakości powietrza i jego wpływu na nasze zdrowie, a także najważniejsze zasady dotyczące Programu „Czyste Powietrze”.

Zapraszamy do odwiedzenia strony:  www.KampaniaCzystePowietrze.pl

Sprawdź, jak uzyskać dofinansowanie w programie Czyste Powietrze

Portal IRZplus po miesiącu na plus

Ponad 47 tys. dyspozycji złożyli  już rolnicy za pośrednictwem nowego portalu IRZplus w pierwszym miesiącu jego działalności. Portal IRZplus umożliwia załatwienie spraw bez konieczności wychodzenia z domu.

Portal stworzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa cieszy się coraz większym zainteresowaniem rolników. Już w dniu startu, 27 sierpnia, rolnicy wykonali za jego pośrednictwem 2 tys. dyspozycji. 

Przydatne dwa w jednym

IRZplus to pomocne narzędzie. Łączy w sobie zalety elektronicznej księgi stada, gromadzącej wszystkie potrzebne rolnikowi informacje o hodowanych przez niego krowach, kozach, świniach czy owcach oraz platformy umożliwiającej załatwianie urzędowych spraw wymaganych przy posiadaniu zwierząt gospodarskich.

Wygoda i oszczędność czasu   

Korzystanie z Portalu IRZplus znacznie ułatwia składanie zgłoszeń przemieszczeń zwierząt, np. kupno-sprzedaż. Jeśli jedna strona złoży zgłoszenie za pośrednictwem IRZplus, to druga strona będzie widziała na swoim koncie tę informację i wystarczy, że potwierdzi - również za pośrednictwem Portalu IRZplus - prawidłowość zawartych w niej danych. Nie będzie  konieczności wypełniania nowego zgłoszenia przemieszczenia.

Za pośrednictwem IRZplus można także bez wychodzenia z domu złożyć zapotrzebowanie na numery kolczyków dla bydła, owiec i kóz oraz ich duplikaty, a także zamówić duplikaty paszportów dla bydła. Dla hodowcy zwierząt stworzona w portalu baza danych o ich stadzie będzie pomocnym narzędziem. Będzie można w każdej chwili sięgnąć po zgromadzone w niej potrzebne informacje, sprawdzić złożone przez siebie zgłoszenia lub złożyć nowe.

Prosta rejestracja, łatwe korzystanie 

Posiadacze zwierząt, którzy chcą korzystać z portalu IRZplus, uzyskają do niego dostęp rejestrując się w aplikacji e-WniosekPlus w celu utworzenia nowego konta. Jeśli natomiast mają już dostęp do tej aplikacji, mogą w łatwy sposób, podczas logowania, rozszerzyć posiadane uprawnienia o dostęp do portalu IRZplus lub skorzystać z posiadanego dostępu do dotychczasowej aplikacji CK IRZ. Szczegółowe informacje o portalu są dostępne na stronie internetowej www.arimr.gov.pl w zakładce IRZ. Umieszczone są tam również wideo-przewodniki, które krok po kroku pokazują, w jaki sposób z portalu IRZplus korzystać.   

https://irz.arimr.gov.pl/

Powstał branżowy portal rolniczy Rynek - Rolny.pl

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. 

Link do strony:  https://www.rynek-rolny.pl/

Dane kontaktowe: Sulejkowska 56/58 lok 215, 04-157 Warszawa, telefon: 790 025 265790 540 404, email: kontakt@rynek-rolny.pl

„Nasz pomysł na ochronę środowiska” IV edycja

Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu organizuje Konkurs pn. „Nasz pomysł na ochronę środowiska” IV edycja – Nasz wpływ na zmiany klimatyczne.

https://www.umww.pl/departamenty_departament-srodowiska_konkursy_konkurs-nasz-pomysl-na-ochrone-srodowiska-iv-edycja

Ruszyła nowa wersja programu "Czyste Powietrze"

Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Szczegóły: https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/

  • Nowa edycja programu "Czyste Powietrze"
  • Nowa edycja programu "Czyste Powietrze"
  • Nowa edycja programu "Czyste Powietrze"
  • Nowa edycja programu "Czyste Powietrze"
  • Nowa edycja programu "Czyste Powietrze"
  • Nowa edycja programu "Czyste Powietrze"
  • Nowa edycja programu "Czyste Powietrze"
  • Nowa edycja programu "Czyste Powietrze"
  • Nowa edycja programu "Czyste Powietrze"
  • Nowa edycja programu "Czyste Powietrze"
  • Nowa edycja programu "Czyste Powietrze"
[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88