NAGRODA POWIATU WĄGROWIECKIEGO ZŁOTA PIECZĘĆ
Złota Pieczęć - Nagroda Powiatu Wągrowieckiego
"Złota Pieczęć" - Nagroda Powiatu Wągrowieckiego, popularyzuje ponadprzeciętne działania i dokonania społeczne oraz zawodowe osób działających na rzecz powiatu.
Prawo nominacji do nagrody przysługuje samorządom, zarządom spółek prawa handlowego, stowarzyszeń, organizacji gospodarczych, radom duszpasterskim, redakcjom mediów regionalnych i lokalnych, a także laureatom niniejszej nagrody z ostatniego roku.
Dla kogo „Złota Pieczęć"?
Znani, lubiani, zasłużeni. Mijani na co dzień na ulicy, w parku. Działacze, społecznicy, sportowcy, lokalni patrioci. Takich osób nie brakuje w naszym powiecie. Kto z nich zasługuje na wyróżnienie? Zapraszamy do zgłaszania kandydatów do Nagrody Powiatu Wągrowieckiego „Złota Pieczęć”.
Nagrodę przyznaje Kapituła w składzie: starosta, wicestarosta, redaktorzy naczelni lokalnych mediów oraz ubiegłoroczni laureaci.
„Złota Pieczęć” - Nagroda Powiatu Wągrowieckiego, propagująca wyróżniające się działania i dokonania społeczne oraz zawodowe osób działających na rzecz powiatu.
Kto może zgłosić?
- samorząd powiatowy i gminny,
- zarządy spółek prawa handlowego, stowarzyszeń, organizacji gospodarczych,
- rady duszpasterskie,
- redakcje mediów regionalnych i lokalnych,
- laureaci Nagrody Powiatu Wągrowieckiego „Złota Pieczęć” z poprzedniego roku.
Wnioski z kandydaturami można składać do 15.11.2024 r. w kancelarii Starostwa Powiatowego w Wągrowcu. Wniosek można pobrać z kancelarii starostwa oraz ze strony internetowej powiatu www.wagrowiec.pl
ARCHIWUM "ZŁOTEJ PIECZĘCI"
Bogdan Gajewski i Wojciech Osuch laureatami "Złotej Pieczęci 2023"
W czwartek 7 grudnia 2023 r. w sali Kina MDK w Wągrowcu odbyła się 21. Gala Nagrody Powiatu Wągrowieckiego "Złota Pieczęć".
Uroczystość rozpoczęła uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu, Emilia Lehmann. Galę poprowadził dziennikarz Radia Afera Edgar Hein, który powitał liczne grono gości: Starostę Wągrowieckiego Tomasza Kranca - gospodarza powiatu i zarazem przewodniczącego Kapituły "Złotej Pieczęci", pozostałych członków Kapituły obecnych na uroczystości: Wicestarostę Michała Piechockiego, Redaktora Naczelnego „Portalu WRC” Romana Kowalczewskiego oraz Redaktor Naczelną "Gazety Wągrowieckiej" Annę Borczykowską, Prałata Jego Świątobliwości księdza seniora Andrzeja Rygielskiego, Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Agnieszkę Grzechowiak, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacka Bogusławskiego, Starostę Żnińskiego Zbigniewa Jaszczuka, przedstawicieli partnerskiego powiatu Luneburg na czele Giselą Glische i Christą Krüger, dr. Lecha Drożdżyńskiego – Prorektora do Spraw Studiów Stacjonarnych i Niestacjonarnych Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu, byłego Ministra Sportu oraz dr Ewę Muchę-Szajek - Wicekanclerz ds. organizacyjno - programowych, prof. WSHiG w Poznaniu, dr Annę Gapińską – Dziekan Wągrowieckiej Filii Poznańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych im. ks. Mieszka I w Poznaniu, Pawła Katarzyńskiego – Dyrektora Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, byłego Ministra Rolnictwa Stanisława Kalembę, dziennikarza i podróżnika Stanisława Kaszyńskiego, Państwa Ewę i Marka Daniel, Sekretarza Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu Dominika Górnego, Burmistrza Miasta i Gminy Gołańcz Mieczysława Durskiego, Wójta Gminy Wągrowiec Przemysława Majchrzaka, Przewodniczącą Rady Powiatu Wągrowieckiego Małgorzatę Osuch, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Banaszyńskiego, Członka Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego Mariusza Mądrowskiego, Członków Zarządu Powiatu Wągrowieckiego: Pana Roberta Woźniaka, Pana Andrzeja Wieczorka oraz Pana Jerzego Springera, ks. kanonika proboszcza Piotra Kalinowskiego, Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Wągrowcu Michała Kaniewskiego, kierowników powiatowych inspekcji, służb i straży oraz administracji zespolonej, radnych Rady Powiatu Wągrowieckiego, Skarbnika Powiatu i Sekretarza Powiatu, dyrektorów jednostek organizacyjnych powiatu i przedstawicieli instytucji oraz organizacji współpracujących z samorządem powiatowym, mieszkańców, przyjaciół i sympatyków naszego powiatu oraz przedstawicieli mediów.
Nominowani do tegorocznej „Złotej Pieczęci 2023”:
- Małgorzata Kranc-Rybczyńska - Dyrektor Muzeum Regionalnego w Wągrowcu – zgłoszona przez Wójta Gminy Wągrowiec,
- Wiesława Gruchała - kustosz ds. etnologii wągrowieckiego Muzeum Regionalnego - zgłoszona przez Burmistrza Miasta Wągrowca,
- Bogdan Gajewski - wągrowiecki przedsiębiorca i Prezes Bractwa Strzeleckiego - zgłoszony przez Zarząd Powiatu Wągrowieckiego,
- Wojciech Osuch - Prezes Zarządu Gołanieckiego Klubu Sportowego Zamek, działacz społeczny - zgłoszony przez Zarząd Powiatu Wągrowieckiego.
Laureatami Złotej Pieczęci 2023 zostali Bogdan Gajewski i Wojciech Osuch.
Bogdan Gajewski - emerytowany przedsiębiorca. Przez 30 lat prowadził działalność gospodarczą w Wągrowcu oraz Rogoźnie, którą dzisiaj kontynuują synowie. Zasiada w Zarządzie Zrzeszenia Handlu i Usług. W 2006 roku został uhonorowany przez Naczelną Radę ZHiU Brązową Odznaką. Członek Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu od 2004 r. Członek Zarządu Bractwa, w latach 2006-2013 pełnił funkcję Skarbnika Bractwa. Od roku 2013 Prezes Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu. Jego dziełem jest modernizacja strzelnicy sportowej w Kobylcu.
Organizował liczne uroczystości jubileuszowe, np. obchody 20-tej rocznicy reaktywacji Bractwa Strzeleckiego, co upamiętniono odsłonięciem pamiątkowego obelisku w Kobylcu.
W 2021 r. z okazji uroczystości 25-lecia istnienia Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu, w obecności przybyłych licznych delegacji m.in. z Okręgu Poznańskiego, Leszczyńskiego, Bydgoskiego i Szamotulskiego, został odznaczony Orderem Zasługi Gwiazdą do Krzyża Komandorskiego z Mieczami oraz złotym medalem zasługi dla Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.
Niezmiennie kultywuje patriotyczny charakter Bractwa i chrześcijańską tradycję, uczestnicząc wraz ze sztandarem we wszystkich możliwych uroczystościach.
Odznaczony przez Kapitułę Orderu Zasługi Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP
- Krzyżem Rycerskim w 2007 r.
- Krzyżem Oficerskim w 2010 r.
- Krzyżem Komandorskim w 2011 r.
- Krzyżem komandorskim Mieczami w 2016 r.
- Medalem za zasługi dla Okręgu Poznańskiego Kurkowych Bractw Strzeleckich RP w 2009 r.
- Uczestnik XVII Europejskich Spotkań Historycznych Strzelców w Tucholi w 2012 r. o tytuł Europejskiego Króla Strzelców.
- Uczestnik XVIII Europejskich Spotkań Historycznych w Peine w 2015 r. o tytuł Europejskiego Króla Strzelców.
- Delegat na Krajowy Zjazd ZKBS RP w Tarnowskich Górach w 2014 r. i w Jarocinie w 2018 r.
- Uhonorowany przez Redakcyjne Kolegium Głosu Wągrowieckiego Nagrodą Pracy Organicznej Złoty Liść 2014 r.
- Za szczególne zasługi rozwoju Powiatu Wągrowieckiego przyznano w 2016 r. Nagrodę Herbu Powiatu.
- W roku 2017 odznaczony medalem „Wierni Tradycji” przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
- W roku 2014 odznaczony Srebrną Honorową Odznaką Przyjaciół Harcerstwa przez hm. Tomasza Kujaczyńskiego Komendanta Chorągwi Wielkopolskiej ZHP.
Wojciech Osuch - nauczyciel historii, działasz społeczny w dziedzinie sportu i kultury, dziennikarz, publicysta regionalny, pasjonat sportu – głównie piłki nożnej. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu na Wydziale Filologiczno-Historycznym (1973-1977). Od 1977 roku mieszka w Gołańczy gdzie podjął pierwszą pracę jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół Rolniczych/ Ponadgimnazjalnych im. Karola Libelta, pracując do momentu przejścia na emeryturę 31 grudnia 2008 r. Jego uczniowie osiągali znaczące sukcesy przedmiotowe w konkursach, także na szczeblu krajowym i jako laureaci zdobywali indeksy na uczelnie wyższe. W grudniu 1988 roku założył i był przez wiele lat opiekunem gazety szkolnej „Spojrzenie”, która w 2001 roku otrzymała Nagrodę „Głosu Wągrowieckiego” w VIII Ogólnopolskim Konkursie Czasopism Szkolnych o „Pałuckie Pióro”. Był inicjatorem i prowadził także teatr szkolny „Kram”- od 2000 r.
Aktywnie uczestniczył w pracach miejscowego samorządu, będąc dwie kadencje radnym Miasta i Gminy Gołańcz (1988-1990 i 1994-1998), m.in. był inicjatorem wniosku o uporządkowanie nazewnictwa gołanieckich ulic, głównie nadania nowych nazw, np. ul. Bogdana i Emeryka Hutten-Czapskich; opracował raport o stanie byłych cmentarzy ewangelickich w gminie Gołańcz (1997); przyczynił się do upamiętnienia - przez miejscowe władze – miejsca pochówku dwoma obeliskami (1996); był pomysłodawcą i współzałożycielem Społecznego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 600-lecia Gołańczy (2001). Na jego wniosek ówczesna Rada Miasta i Gminy Gołańcz zaakceptowała wybicie okolicznościowego medalu z okazji tego jubileuszu miasta i odznaki „Honorowy Obywatel Gołańczy”.
Inicjator i współzałożyciel Towarzystwa Miłośników Ziemi Gołanieckiej – wiceprezes zarządu od 1990 roku do chwili obecnej. W zakresie działalności tej organizacji społecznej za ważne uznaje autorski pomysł wydawania kalendarza regionalnego z informacjami historycznymi o Gołańczy i okolicy (od 1993). W imieniu tego Towarzystwa zawarł porozumienie o partnerstwie i współpracy z Towarzystwem Pielęgnacji Stosunków Międzynarodowych z Allendorf (w Hesji), która trwa do dzisiaj (wymiana grup młodzieży i dorosłych w zakresie kulturalno-turystycznym obu krajów)
W marcu 1985 roku został wybrany wiceprezesem do spraw piłki nożnej w ówczesnym Ludowym Klubie Sportowym „Zamek” w Gołańczy i przystąpił do jego reorganizacji jego struktur wewnętrznych, m.in. rozbudował sekcje młodzieżowe piłki nożnej, przyczynił się do rozbudowy bazy sportowej w latach 1996-2007, wg. autorskiego szkicu w zakresie: rozbudowy budynku klubowego, trybun, opłotowania, budowy dwóch płyt boisk. Realizacja projektów odbyła się społecznie pod kierunkiem fachowców.
Od 25 lat pełni funkcję prezesa zarządu Gołanieckiego Klubu Sportowego „Zamek” (od 16 grudnia 1998 r.). Klub zrzesza obecnie ok. 140 członków. W efekcie dobrej współpracy z władzami miejsko-gminnymi nastąpił dalszy rozwój bazy sportowej, która należy do najnowocześniejszych w powiecie wągrowieckim. W tym okresie zawodnicy klubu odnosili znaczące sukcesy sportowe, np. piłkarze nożni awansowali z klasy A, poprzez klasę okręgową do V ligi i należą do najlepszych zespołów w tych rozgrywkach. Siatkarze to czołowy zespół III ligi, a ciężarowcy występują w I lidze ogólnopolskiej i indywidualnie zdobywali medale na Mistrzostwach Polski i Europy.
Wojciech Osuch działał aktywnie w Zarządzie Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Pile (1992-2012), najpierw jako sekretarz, a następnie od 2000 wiceprezes ds. piłkarstwa młodzieżowego. Członek Zarządu Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej w Poznaniu (2004-2008); przewodniczący Sądu Koleżeńskiego Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej w Poznaniu od 2012 r. do chwili obecnej (wcześniej wiceprzewodniczący 2008-2012).
Autor wielu publikacji o tematyce historycznej i sportowej. Współpracował dziennikarsko z: „Gazetą Poznańską” (1990-2004), „Dwutygodnikiem Pałuckim”, „Przeglądem Pałuckim”, „Gazetą Wągrowiecką”, „Głosem Wągrowieckim”, „Tygodnikiem Wągrowieckim” oraz Gołanieckim Informatorem Samorządowym „ECHO”, którego był współzałożycielem i członkiem pierwszej redakcji (sierpień 1996-2003).
Opublikował: Informator. 75 lat klubu sportowego w Gołańczy (1913-1988); Dziedzice Gołańczy 1222-1945 (1994); O mniejszościach narodowych w Gołańczy (2000); 55 lat powstania szkoły rolniczej w Gołańczy 1945-2000; Zespół Szkół Rolniczych i Ponadgimnazjalnych im. Karola Libelta w Gołańczy. 60 lat kształcenia 1945-2005; monografia Od „Sokoła” do „Zamku” 100 lat Klubu Sportowego w Gołańczy 1913-2013 (354 stron). Autor kilku broszur okolicznościowych. Opracował i opublikował w prasie lokalnej i regionalnej ponad tysiąc artykułów, reportaży, felietonów, biografii oraz korespondencji. Autor tekstów w ponad dwudziestu edycjach kalendarzy o tematyce regionalnej, wydawanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Gołanieckiej, m.in. artykuły: Cmentarze w gminie Gołańcz (1993), Rodzina Wyszomirskich (2008), Jan Wojciech (Olbracht) Smogulecki (2010), Legendy Panigrodza, historie wsi: Konary, Bogdanowo, Laskownica Mała, współautor monografii: Gołańcz w 600-leciu (2001), Zespół Szkół Rolniczych i Ponadgimnazjalnych im. Karola Libelta w Gołańczy. 70 lat kształcenia 1945-2015 (297 stron); Piłka nożna w regionie pilskim 1975-2020 (654 strony, 2021 r.).
Za całokształt pracy zawodowej i społecznej otrzymał wiele odznaczeń, wyróżnień i nagród państwowych, resortowych i samorządowych, m.in.: Odznakę Honorową Za Zasługi w Rozwoju Województwa Pilskiego (1988), Odznakę za Zasługi dla Rozwoju Sportu Wyczynowego (1988), Złotą Odznakę Związku Nauczycielstwa Polskiego (1999), Medal Komisji Edukacji Narodowej (2004), Nagrodę Ministra Edukacji I stopnia, Nagrodę Herbu Powiatu Wągrowieckiego (2008), tytuł Zasłużony dla Miasta i Gminy Gołańcz (2009), Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej (2009), Honorową Nagrodę Kulturalną Towarzystwa Miłośników Ziemi Gołanieckiej - za rok 2010, Odznakę Honorową Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego (2013), Certyfikat XXI Plebiscytu Głosu Wągrowieckiego Wągrowczanin A.D. 2012 i tytuł Działacz Sportowy Roku 2012 w powiecie wągrowieckim, tytuł Piłkarski Działacz Roku 2013 i 2016 (przyznany przez „Tygodnik Nowy” i OZPN Piła), Odznakę Członek Honorowy Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej.
Z okazji uroczystości listy gratulacyjny przesłał prof. dr hab. n. med. Piotr Przybyłowski – Dyrektor Naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, laureat Złotej Pieczęci 2019.
Gwiazdą wieczoru był Szymon Wydra&Carpe Diem. Szymon Wydra, Zbigniew Suski i Jarosław Suski oczarowali publiczność, dając magiczny koncert. To była prawdziwa uczta muzyczna! Przed gwiazdami wystąpił zespół Cut Flowers z I LO.
Po zakończeniu koncertu Starosta i Przewodnicząca Rady Powiatu podziękowali artystom, raz jeszcze pogratulowali laureatom i nominowanym, a przy okazji zbliżających się świąt Starosta Tomasz Kranc złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, życzliwości, pięknych świąt spędzonych w cieple domowego ogniska, w gronie najbliższych.
Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej Pieczęci
21 kwietnia 202 R. w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu odbyła się gala Osobowości XX - lecia Nagrody Powiatu Wągrowieckiego Złota Pieczęć.
Tegoroczną galę rozpoczął występ wokalistki i instrumentalistki bandurowej z Ukrainy Oksany Savitskiej, solistki Lwowskiej Filharmonii Narodowej, laureatki wielu konkursów i uczestniczki międzynarodowych festiwali oraz występ Emilii Lehmann - uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu, laureatki konkursów wokalnych organizowanych przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej.
Galę poprowadził Edgar Hein, który powitał Starostę Wągrowieckiego Tomasza Kranca - gospodarza powiatu i zarazem przewodniczącego Kapituły Złotej Pieczęci. W imieniu Starosty prowadzący powitał liczne grono gości: Posłów na Sejm RP Marię Janyskę oraz Marcina Porzucka, a także członków Kapituły „Złotej Pieczęci”: Wicestarostę Michała Piechockiego, Redaktora Naczelnego „Portalu WRC” Romana Kowalczewskiego, redaktor portalu naszemiasto.pl w Wągrowcu Monikę Zaganiaczyk, Redaktor Naczelną Gazety Wągrowieckiej Annę Borczykowską, redaktor Waszego Radia FM Alicję Tylkowską, Witam Prałata Jego Świątobliwości księdza seniora Andrzeja Rygielskiego, laureatów Nagrody Złotej Pieczęci, Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Agnieszkę Grzechowiak, Przewodniczącą Gminy Żydowskiej w Poznaniu Alicję Kobus, Dziekana Dekanatu Wągrowieckiego ks. proboszcza Tomasza Kruszelnickiego, księdza kanonika proboszcza Piotra Kalinowskiego, ks. kanonika Leonarda Kowalczyka, ks. proboszcza Marka Rerka, księdza proboszcza Andrzeja Stefańskiego i ks. Andrzeja Trzemżalskiego, Pana Henryka Grewlinga reprezentującego Posła na Sejm RP Pana Krzysztofa Czarneckiego, Marka Daniela, Burmistrza Miasta i Gminy Gołańcz Mieczysława Durskiego, Wójta Gminy Wągrowiec Przemysława Majchrzaka, Wójta Gminy Damasławek Pana Cypriana Wieczorka oraz Wójta Gminy Mieścisko Pana Przemysława Renna, Przewodniczącą Rady Powiatu Wągrowieckiego Małgorzatę Osuch, wiceprzewodniczących Rady Powiatu Krystynę Urbańską i Andrzeja Banaszyńskiego, Członków Zarządu Powiatu: Andrzeja Wieczorka oraz Jerzego Springera, kierowników powiatowych inspekcji, służb i straży oraz administracji zespolonej, radnych Rady Powiatu Wągrowieckiego, Skarbnika Powiatu i Sekretarza Powiatu, przyjaciela Powiatu Wągrowieckiego, byłego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalembę, byłego Ministra Sportu dr. Lecha Drożdżyńskiego - Rektora Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu oraz dr Ewę Muchę - Szajek - prof. WSHiG w Poznaniu, Dziekana Oddziału Zamiejscowego w Wągrowcu Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium Mykolę Orlikowskiego, Dyrektora Delegatury w Pile Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty Mirosława Dzieniszewskiego, dyrektorów jednostek organizacyjnych powiatu i przedstawicieli instytucji współpracujących z samorządem powiatowym, kierowników wydziałów Starostwa Powiatowego w Wągrowcu, przedstawicieli mediów, mieszkańców, przyjaciół i sympatyków powiatu przybyłych na uroczystość.
Zgodnie z intencją, Nagroda Powiatu Wągrowieckiego „Złota Pieczęć” ma popularyzować ponadprzeciętne dokonania społeczne oraz zawodowe osób działających na rzecz powiatu wągrowieckiego. „Złota Pieczęć” stała się kulturalną tradycją naszego powiatu. Dzięki gali mieliśmy możliwość odkrywać co roku kolejne osoby, które promują naszą małą ojczyznę. W tym roku poznaliśmy Osobowość XX-lecia Nagrody Powiatu Wągrowieckiego Złota Pieczęć, którą wybrany został Prałat Jego Świątobliwości ksiądz senior Andrzej Wiktor Rygielski.
Z okazji uroczystości list gratulacyjny przesłali: Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk, Poseł na Sejm RP Grzegorz Piechowiak, Poseł na Sejm RP Krzysztof Czarnecki, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, prof. nadzw. dr hab. med. Aleksander Barinow - Wojewódzki oraz Stanisław Kaszyński.
W części artystycznej wystąpił wągrowiecki chór The Hoor pod dyrekcją Tomasza Kotwicy, duet Marta Jastrząbek i Michał Maćkiewicz oraz artyści z Ukrainy: Danylo Shymon i Yelsei Zakhariia. Po koncercie na uczestników uroczystości w Galerii MDK czekał jubileuszowy tort.
The Hoor pod dyrekcją Tomasza Kotwicy, działa przy Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu. Chór założył w 2010 roku Tomasz Kotwica. Artyści reprezentują miasto i powiat wągrowiecki podczas występów w wielu miastach w całej Polsce. Chór jest pomysłodawcą i inicjatorem koncertów Pamięci Poległych w Walce o Niepodległość, który co roku organizowany jest w klasztorze. Wykonuje utwory kantatowo – oratoryjne. The Hoor koncertował w Filharmonii Pomorskiej, współpracuje z Orkiestrą Symfoników Bydgoskich, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Chórem Akademickim UMK w Toruniu oraz Chórem Akademickim Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Chór tworzy grupa przyjaciół i wspaniałych pasjonatów muzyki.
Marta Jastrząbek i Michał Maćkiewicz to absolwenci Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i studenci Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Marta jest laureatką wielu ogólnopolskich konkursów i festiwali wokalnych, Michał współpracuje z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej.
Relację z gali można obejrzeć również w Teleskopie TVP Poznań: https://poznan.tvp.pl/59781603/przyznano-nagrode-osobowosc-xxlecia-powiatu-wagrowieckiego?fbclid=IwAR0Xcn4-3UBjJccdurSJmiQiQsP0mZX8U4iSYVTc-DkEGFL4aixBFu-0hVA
Prałat Jego Świątobliwości ksiądz senior Andrzej Wiktor Rygielski
Ksiądz Andrzej Rygielski – to pierwszy proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu, którą tworzył oraz prowadził przez 34 lata (od 1981 do 2015 r.); jest założycielem (w 1999 roku) i Prezesem Stowarzyszenia im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa w Wągrowcu, które prowadzi: Ośrodek Opieki Pozaszpitalnej tj. Hospicjum Miłosiernego Samarytanina, także noclegownię i jadłodajnię dla ubogich.
Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski, wyjątkowo charyzmatyczny działacz społeczny, urodził się w 1940 roku w podbydgoskim Łabiszynie w rodzinie kupieckiej. Ojciec zginął w obozie w Gussen, matka Joanna w bardzo trudnych warunkach wychowywała trójkę dzieci. Zmarła gdy Andrzej miał rok, a wtedy wychowywaniem przyszłego kapłana zajęła się Jego śp. siostra Maria.
Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Kcyni, w 1958 roku wstąpił do Wyższego Prymasowskiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Jednak seminaryjny tok studiów, na dwa lata został przerwany powołaniem do wojska. Święcenia kapłańskie otrzymał 5 czerwca 1965 roku, z rąk ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego.
Pracę duszpasterską rozpoczął w parafii Toruń - Podgórz, jako akademicki duszpasterz młodzieży, jednocześnie studiował w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie uzyskał absolutorium z matematyki. Następnie, po 5 latach, został skierowany kolejno do pracy w parafiach w Strzelnie i Bydgoszczy.
Rok 1981 jest szczególnym dla Księdza Andrzeja Rygielskiego: 19 maja otrzymał dekret, od ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, na objęcie funkcji wikariusza ekonoma w erygowanej kilka dni wcześniej (15 maja 1981) Parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu, a 1 lipca oficjalnie rozpoczął w niej posługę duszpasterską. Na terenie nowego osiedla - na pustym polu, od podstaw tworzył parafię w sferze duchowej i materialnej, a ogłoszenie o pierwszej Mszy św. polowej przypiął do słupa telegraficznego.
9 października otrzymał dekret nominacyjny na proboszcza Parafii, którą tworzył (pw. św. Wojciecha w Wągrowcu).
W ciągu dwóch miesięcy, przy pomocy parafian, zdołał ukończyć budowę kaplicy. W 1981 r. został doświadczony ciężką chorobą. Mimo tego nie załamał się, ale z niezwykłym hartem ducha, siłą woli i niezłomnością, jak mówi z pomocą Bożą i ludzką, realizował kolejne wspaniałe budowle, takie jak: dom katechetyczny, kościół parafialny, plebania, noclegownia dla bezdomnych z jadłodajnią oraz zbudował jedno z najważniejszych dzieł swojego życia, jakim jest nie do przecenienia miejscowe Hospicjum stacjonarne. A na rok przed odejściem na emeryturę (2015 r.) jeszcze tworzy kaplicę w Kobylcu. Te obiekty budowle stanowią trwałe „pomniki” dobra, które służą nie tylko lokalnej społeczności.
Za swoją społeczną i duszpasterską działalność, wykraczającą poza ramy codziennych obowiązków, ksiądz prałat Andrzej Rygielski został uhonorowany licznymi godnościami i był wielokrotnie wyróżniony, między innymi otrzymał, nadaną przez papieża Benedykta XVI, Godność Prałata Jego Świątobliwości, przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Jest laureatem:
Honorowej Nagrody Miasta Wągrowca;
Nagrody Wielkopolanin A.D. 2000;
Nagrody Powiatu Wągrowieckiego „Złota Pieczęć”;
Nagrody Pokojowej niemieckiej organizacji KIWANIS;
Został wyróżniony odznaczeniem honorowym „Za zasługi dla rozwoju Województwa Wielkopolskiego”;
W dalszej kolejności, za zasługi w opiece paliatywnej, za działalność charytatywną, solidność i wytrwałość w niesieniu pomocy osobom chorym i ubogim, otrzymał także:
Statuetkę „Solidna Firma” w III edycji Programu Gospodarczo-Konsumenckiego;
Zaszczytne wyróżnienie - Order ECCE HOMO dowodzi prawdziwości słów „człowiek to brzmi dumnie”; tym orderem przyłączył się do grona odznaczonych, wyjątkowych osobliwości jak np. Jana Pawła II, Dalajlamy i wielu innych;
Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych;
Za działalność charytatywną Medal XXX-lecia Restytucji Orderu Świętego Stanisława Biskupa Przeoratu Wielkopolskiego;
Poznańskie Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego przyznało Księdzu Prałatowi Statuetkę Honorowego Hipolita oraz nadało Godność „Lidera Pracy Organicznej”; a Zarząd Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej przyznał Odznakę Honorową „Złoty Motyl”;
Ks. Prałat został wyróżniony medalem pamiątkowym Wojewody Wielkopolskiego „Ad Perpetuam Rei Memoriam” – Na wieczną rzeczy pamiątkę – to medal przyznawany wybitnym Wielkopolanom;
Ostatnio, Stowarzyszenie Unia Wielkopolan przyznało Księdzu Prałatowi zaszczytne wyróżnienie „Wawrzyn Pracy Organicznej”; a także został wpisany do Encyklopedii 100 Wybitnych Wielkopolan.
W 2015 roku ukazała się książka z serii „Zeszyty Biograficzne”, pt. „Ks. Andrzej Rygielski proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu”. Publikacja ta została wydana w szczególnym dla Księdza Prałata okresie. Bowiem rok 2015 zaznaczył się 75. rocznicą Jego urodzin, 50. rocznicą święceń kapłańskich i przejściem na emeryturę.
W społeczności wągrowieckiej ksiądz Prałat Andrzej Rygielski postrzegany jest, jako budowniczy, społecznik, człowiek wrażliwy na cierpienie innych. Tworząc hospicjum, jadłodajnię i noclegownię wiedział, że to najlepsza droga do głoszenia Ewangelii. Zgromadził wokół siebie ludzi, w tym dzieci i młodzież, chcących pomagać i pracować na rzecz innych.
Przez wszystkie lata swojej pracy duszpasterskiej, pojmowanej, jako posłannictwo Boże, służył i nadal ofiarnie służy społeczeństwu. Swoim talentem organizacyjnym, dobrocią, sumiennością, uporem i hartem ducha w realizowaniu przedsięwzięć wskazuje właściwy wymiar miłości bliźniego. Dał się poznać, jako znakomity organizator, budowniczy i inicjator wielu akcji społecznych, w pełni otwarty na potrzeby drugiego człowieka. Celem jego działalności zawsze była i jest pomoc ludziom ciężko chorym, bezdomnym, samotnym, niepełnosprawnym, biednym i niezaradnym życiowo.
Tym samym Ksiądz Prałat spełniał przesłanie Jana Pawła II: „Człowiek realizuje się dopiero wtedy, kiedy staje naprzeciw drugiego człowieka i umie zaradzić jego potrzebom…”.
Prof. Piotr Przybyłowski i Andrzej Kaliski laureatami "Złotej Pieczęci 2019"
W czwartek 12 grudnia w sali Kina MDK w Wągrowcu odbyła się 19. Gala Nagrody Powiatu Wągrowieckiego "Złota Pieczęć".
Uroczystość rozpoczęła uczennica Zespołu Szkół nr 1 w Wągrowcu, laureatka konkursów wokalnych organizowanych przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Kinga Kuczek. Galę poprowadził dziennikarz Radia Afera Edgar Hein, który powitał liczne grono gości: Starostę Wągrowieckiego Tomasza Kranca - gospodarza powiatu i zarazem przewodniczącego Kapituły "Złotej Pieczęci", pozostałych członków Kapituły: wicestarostę Michała Piechockiego, Redaktora Naczelnego „Głosu Wągrowieckiego” Franciszka Szklennika, Kierownika Redakcji "Tygodnika Wągrowieckiego" Arkadiusza Dembińskiego, Redaktora Naczelnego „Portalu WRC” Romana Kowalczewskiego, Wydawcę Wiadomości Waszego Radia FM Macieja Januchowskiego, Redaktora Naczelnego Portalu Okno na Wągrowiec Krzysztofa Czapula oraz Stanisława Zajączka i Stanisława Owsiannego - laureatów „Złotej Pieczęci 2018”, Senatora RP Adama Szejnfelda, Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Agnieszkę Grzechowiak, dyrektora WZDW w Poznaniu Pawła Katarzyńskiego, księdza prałata Andrzeja Rygielskiego, Burmistrza Miasta Wągrowca Jarosława Berendta, Wójta Gminy Damasławek Cypriana Wieczorka, a także Przewodniczącą Rady Powiatu Wągrowieckiego Małgorzatę Osuch, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Banaszyńskiego, Członków Zarządu Powiatu: Roberta Woźniaka, Jerzego Springera oraz Andrzeja Wieczorka, kierowników powiatowych inspekcji, służb i straży, administracji zespolonej, radnych Powiatu Wągrowieckiego, Skarbnika Powiatu i Sekretarza Powiatu, przedstawicieli powiatowych włodarzy, przyjaciół Powiatu Wągrowieckiego: prorektora Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji w Poznaniu doktora inż. Andrzeja Bolewskiego, dr. Lecha Drożdżyńskiego - Kierownika Katedry Turystyki i Rekreacji Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu, przedstawicieli Związku Literatów Polskich w Poznaniu: prezesa Zarządu Zbigniewa Gordzieja i sekretarz Annę Andrych, dyrektorów jednostek organizacyjnych powiatu i przedstawicieli instytucji współpracujących z samorządem powiatowym, laureatów poprzednich edycji Nagrody Powiatu Wągrowieckiego „Złota Pieczęć” oraz mieszkańców, przyjaciół i sympatyków powiatu przybyłych na uroczystość.
Nominowani do tegorocznej „Złotej Pieczęci”:
- Krystyna Urbańska - zgłoszona przez Wójta Gminy Wągrowiec,
- Leszek Górski - zgłoszony przez Wójta Gminy Damasławek,
- Elżbieta Rączkowiak - zgłoszona przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Odział w Wągrowcu,
- Stanisław Wilczyński - zgłoszony przez Burmistrza Miasta Wągrowca oraz przez Polska Press Sp. z o. o., Oddział w Poznaniu,
- Andrzej Kaliski - zgłoszony przez Zarząd Powiatu Wągrowieckiego,
- prof. Piotr Przybyłowski - zgłoszony przez Zarząd Powiatu Wągrowieckiego,
- Natalia Kuklińska - zgłoszona przez Załogę 62 - 100,
- ks. dr Grzegorz Iwiński - zgłoszony przez Radę Parafialną parafii w Damasławku,
- Ryszard Kobus - zgłoszony przez Burmistrza Miasta i Gminy Skoki,
- Sebastian Chosiński - zgłoszony przez Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne i Dyrekcję I LO w Wągrowcu.
Laureatami Złotej Pieczęci 2019 zostali prof. Piotr Przybyłowski (w jego imieniu nagrodę odebrała mama - pani Jadwiga Przybyłowska) oraz Andrzej Kaliski.
Prof. dr hab. n. med. Piotr Przybyłowski - dyrektor ds. medycznych Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz profesor w I Katedrze Chirurgii Ogólnej na Uniwersytecie Jagiellońskim – Collegium Medicum w Krakowie jest wągrowczaninem od najmłodszych lat.
Andrzeja Kaliski - był pełniącym obowiązki dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Wągrowcu w roku szkolnym 1999 – 2000. Wraz z dyrektorem Wojciechem Fiebigiem i Andrzejem Matuszakiem założył działający na terenie miasta Wągrowca 19-osobowy Chór Kameralny.
Z okazji uroczystości listy gratulacyjne przesłali: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Posłanka na Sejm RP Maria Janyska i Poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk oraz Starosta Gnieźnieński Piotr Gruszczyński.
Gwiazdą wieczoru był zespół trzech tenorów TRE VOCI. Artyści oczarowali publiczność, dając magiczny koncert. Ich wersje znanych utworów muzyki popularnej i operowej zachwyciły. Usłyszeliśmy m.in. przeboje Franka Sinatry, Queen, Zbigniewa Wodeckiego, Ennio Morricone i inne. A wszystko to oczywiście w niezwykłej tenorowej i zarazem nowoczesnej aranżacji.
Po zakończeniu koncertu Starosta i Przewodnicząca Rady Powiatu podziękowali artystom, raz jeszcze pogratulowali laureatom i nominowanym, a przy okazji zbliżających się świąt Starosta Tomasz Kranc złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, życzliwości, pięknych świąt spędzonych w cieple domowego ogniska, w gronie najbliższych.
Galeria zdjęć: https://www.wagrowiec.pl/541,aktualnosci?tresc=11414
Wielki talent i magia - gwiazdą Złotej Pieczęci 2019 był TRE VOCI
W czwartek 12 grudnia publiczność, która przybyła do Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu na galę "Złotej Pieczęci 2019", miała okazję przeżyć niezwykłe doznania artystyczne. Tenorzy tworzący zespół TRE VOCI The Tenors dali wspaniały popis swojego talentu.
Profesjonaliści w każdym calu, trzy piękne głosy brzmiące genialnie zarówno razem, jak i osobno, charyzma, kunszt wokalny i kultura muzyczna na najwyższym poziomie, a jednocześnie niesamowita serdeczność i życzliwość bijąca od każdego z tenorów - tacy właśnie są TRE VOCI: VOYTEK SOKO SOKOLNICKI, MIKOŁAJ ADAMCZAK i MIŁOSZ GAŁAJ. Na scenie zadziała się magia! Nic zatem dziwnego, że artyści skradli serca i zawładnęli duszami licznie przybyłej publiczności. Głosy silne, a jednocześnie piękne i subtelne, energia cały czas płynąca od trzech zjawiskowych osobowości. To była prawdziwa uczta muzyczna. TRE VOCI - dziękujemy!!!
TRE VOCI The Tenors
Tenorzy, artyści nowej generacji, przepełnieni miłością do ludzi i świata, w którym ponad wszystkimi podziałami króluje muzyka. Na nowo odkrywają piękno klasycznych dzieł nadając im współczesnego brzmienia, a przeboje muzyki popularnej ubogacają symfonicznymi aranżacjami i operowym rozmachem. Trzy indywidualności, trzy zróżnicowane głosy i jedna wielka przyjaźń. Z takiej mieszanki stworzył się charyzmatyczny koktajl mołotowa, którego największym atutem są występy na żywo.
Galeria zdjęć: https://www.wagrowiec.pl/541,aktualnosci?tresc=11416
Stanisław Zajączek i Stanisław Owsianny laureatami Złotej Pieczęci 2018
W piątek 14 grudnia w sali Kina MDK w Wągrowcu odbyła się 18. Gala Nagrody Powiatu Wągrowieckiego Złota Pieczęć.
Uroczystość rozpoczęła uczennica Zespołu Szkół nr 2 w Wągrowcu, laureatka konkursów wokalnych organizowanych przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Weronika Pałuka. Galę poprowadził Tomasz Śróda, który powitał liczne grono gości: Starostę Wągrowieckiego Tomasza Kranca - gospodarza powiatu i zarazem przewodniczącego Kapituły Złotej Pieczęci, pozostałych członków Kapituły „Złotej Pieczęci”: wicestarostę Michała Piechockiego, Redaktora Naczelnego „Głosu Wągrowieckiego Jerzego Mianowskiego”, redaktora naczelnego „Portalu WRC” Romana Kowalczewskiego, Wydawcę Wiadomości Waszego Radia FM Macieja Januchowskiego oraz Elżbietę Kapczyńską i Andrzeja Wieczorka - laureatów „Złotej Pieczęci 2017”, Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Marka Golę, Arkadiusza Błochowiaka – Dyrektora Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Poznaniu, przyjaciela Powiatu Wągrowieckiego, byłego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalembę, księdza prałata Andrzeja Rygielskiego, księdza kanonika Piotra Kalinowskiego, księdza Andrzeja Stefańskiego, prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Stefana Mikołajczaka, doktora Błażeja Ciesielczyka - Ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Urazowej z Pododdziałem Angiologii Szpitala w Puszczykowie, Marka Daniela, Burmistrza Miasta Wągrowca Jarosława Berendta, Burmistrza Miasta i Gminy Gołańcz Pana Mieczysława Durskiego, a także przedstawicieli powiatowych włodarzy, Przewodniczącą Rady Powiatu Wągrowieckiego Małgorzatę Osuch, wiceprzewodniczących Rady Powiatu: Krystynę Urbańską i Andrzeja Banaszyńskiego, Członków Zarządu Powiatu: Roberta Woźniaka, Andrzeja Wieczorka oraz Jerzego Springera, kierowników powiatowych inspekcji, służb i straży, administracji zespolonej, radnych Powiatu Wągrowieckiego, Skarbnika Powiatu i Sekretarza Powiatu, prorektora Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji w Poznaniu doktora inż. Andrzeja Bolewskiego, dziekana Oddziału Zamiejscowego w Wągrowcu Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium Mykolę Orlikowskiego, dr. Lecha Drożdżyńskiego - Kierownika Katedry Turystyki i Rekreacji Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu oraz dr Ewę Muchę-Szajek, prof. WSHiG w Poznaniu, asystentów posłów na sejm RP, dyrektorów jednostek organizacyjnych powiatu i przedstawicieli instytucji współpracujących z samorządem powiatowym, laureatów poprzednich edycji Nagrody Powiatu Wągrowieckiego „Złota Pieczęć” oraz mieszkańców, przyjaciół i sympatyków powiatu przybyłych na dzisiejszą uroczystość.
Szczególnymi gośćmi byli nominowani do tegorocznej „Złotej Pieczęci”:
- Jan Jakubiak – zasłużony, honorowy dawca krwi, działacz społeczny,
- Danuta Chosińska – nauczyciel języka niemieckiego, prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego im. Stanisława Przybyszewskiego w Wągrowcu,
- Barbara Kucharska – prezes zarządu Wągrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
- Bogdan Gajewski – prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu, przedsiębiorca,
- Grzegorz Lewandowski – trener, założyciel klubu pływackiego MKS Lider, działacz sportowy, pomysłodawca wyścigu pływackiego „O błękitną wstęgę Jeziora Durowskiego”,
- Stanisław Zajączek – wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, zasłużony pedagog,
- Stanisław Owsianny – były Sekretarz gminy Wągrowiec, członek Zarządu Stowarzyszenia im. ks. J.N. Musolffa.
Laureatami Złotej Pieczęci 2018 zostali Stanisław Zajączek i Stanisław Owsianny.
Z okazji uroczystości listy gratulacyjne przesłali: Posłanka na Sejm RP Maria Janyska i Poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk.
Gwiazdą tegorocznej Złotej Pieczęci był cieszący się ogromną popularnością w kraju i zagranicą wokalista, jedyny w swoim rodzaju Andrzej Cierniewski z zespołem, który zachwycił publiczność.
Po zakończeniu koncertu Starosta i Przewodnicząca Rady Powiatu podziękowali artystom, raz jeszcze pogratulowali laureatom i nominowanym, a przy okazji zbliżających się świąt Starosta Tomasz Kranc złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, życzliwości, pięknych świąt spędzonych w cieple domowego ogniska, w gronie najbliższych.
Elżbieta Kapczyńska i Andrzej Wieczorek laureatami "Złotej Pieczęci 2017"
W czwartek 7 grudnia 2017 roku w Sali Kina MDK w Wągrowcu miała miejsce gala „Złotej Pieczęci” – Nagrody Powiatu Wągrowieckiego przyznawanej już po raz 17. za ponadprzeciętne działania i dokonania społeczne oraz zawodowe osób działających na rzecz Powiatu Wągrowieckiego.
Galę rozpoczął występ Moniki Gaszyńskiej, uczennicy I LO w Wągrowcu oraz laureatki konkursów wokalnych organizowanych przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej.
W tej wyjątkowej uroczystości uczestniczyli m. in.: Jerzy Kado i Jarosław Berendt - Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, ks. Prałat Andrzej Rygielski, Dziekan Dekanatu Damasławskiego ks. Andrzej Stefański, delegacja z Niemiec: Christa Kruger - Przewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Partnerstw Komunalnych w Powiecie Luneburg oraz Hans Georg Fuhringer - Burmistrz Scharnebeck, dr Błażej Ciesielczyk, Marek Daniel, Starosta Chodzieski Julian Hermaszczuk, Członek Zarządu Powiatu Pilskiego Przemysław Pochylski, Członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego Monika Twardowska, burmistrzowie i wójtowie miast i gmin naszego powiatu, Przewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego Małgorzata Osuch, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jacek Bielawski i Krzysztof Migasiewicz, członkowie Zarządu Powiatu Jacek Brzostowski, Robert Woźniak i Jerzy Springer, przewodniczący rad gmin powiatu wągrowieckiego oraz radni powiatowi, Skarbnik Powiatu, Sekretarz Powiatu, dziekan Oddziału Zamiejscowego GSW Milenium w Wągrowcu, dyrektorzy i kierownicy jednostek powiatu, przedstawiciele powiatowych inspekcji, służb i straży, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz przyjaciele, sympatycy i mieszkańcy Powiatu Wągrowieckiego.
Obecni byli również członkowie Kapituły „Złotej Pieczęci”: gospodarz uroczystości Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc, Wicestarosta Michał Piechocki, Redaktor Naczelny „Głosu Wągrowieckiego” Jerzy Mianowski, Redaktor Naczelny Portalu WRC Roman Kowalczewski, Wydawca Wiadomości Waszego Radia FM Maciej Januchowski oraz laureaci „Złotej Pieczęci 2016”: prof. Andrzej Marek Wyrwa i dh Andrzej Kuraszkiewicz.
Głównymi bohaterami gali byli nominowani do „Złotej Pieczęci”:
- Elżbieta Kapczyńska – samorządowiec, była dyrektor Banku Spółdzielczego w Mieścisku, Przewodnicząca Rady Gminy Mieścisko;
- Irena Grochowska – emerytowana nauczycielka, była dyrektor przedszkola nr 9 w Wągrowcu, prezes Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP Oddział w Wągrowcu;
- Krystyna Urbańska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łeknie, radna Rady Powiatu Wągrowieckiego;
- Cyprian Wieczorek – działacz społeczny, członek Zarządu Stowarzyszenia Współpracy Gminy Damasławek z Zagranicą;
- Andrzej Wieczorek – historyk, autor wielu publikacji, Przewodniczący Rady Programowej przy Powiatowym Honorowym Komitecie Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości i Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, radny Rady Powiatu Wągrowieckiego;
- Elżbieta Rączkowiak – działaczka społeczna, szczególnie na rzecz dzieci i młodzieży, prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Wągrowiec;
- Ks. Kan. Adam Dyderski – proboszcz parafii pod wezwaniem św. Barbary w Wapnie.
Na uroczystość nie mogli przybyć nominowani:
- Stefan Kowalski – emerytowany nauczyciel, były prezes Towarzystwa Sportowego w Wągrowcu;
- Sebastian Chosiński – nauczyciel historii i wychowawca w I LO w Wągrowcu, jeden z założycieli i członek Wągrowieckiego Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego im. St. Przybyszewskiego.
Spośród tego doborowego grona Kapituła wybrała dwóch laureatów: Elżbietę Kapczyńską oraz Andrzeja Wieczorka. Po licznych gratulacjach część oficjalną zakończył występ Moniki Gaszyńskiej.
KONCERT TOMASZA KAROLAKA I ZESPOŁU PĄCZKI W TŁUSZCZU
Zwieńczeniem gali był koncert Tomasza Karolaka – popularnego aktora filmowego, telewizyjnego i teatralnego, założyciela i dyrektora artystycznego Teatru IMKA, wokalisty. Tomaszowi Karolakowi towarzyszyli Bartosz Miecznikowski i Jakub Nowakowski. Za występ muzykom podziękowali Przewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Osuch i Starosta Tomasz Kranc.
Serdecznie gratulujemy laureatom „Złotej Pieczęci 2017” oraz wszystkim nominowanym, artystom serdecznie dziękujemy za wspaniały koncert, a uczestnikom gali za przybycie!