Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu

W środę 8 stycznia w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wągrowcu odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne. Rozpoczęły je muzyczne pozdrowienia dla Powiatu Wągrowieckiego z partnerskich Pułyn w Ukrainie.

Na zaproszenie Starosty Wągrowieckiego Tomasza Kranca przybyli m. in.: Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski, Przewodnicząca Rady Powiatu Natalia Pałczyńska, Wicestarosta Jerzy Springer, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Leszek Zdrzałka, Członkowie Zarządu Powiatu Robert Woźniak i Grzegorz Bałdyga, burmistrzowie i wójtowie, radni powiatowi, a także dyrektorzy i kierownicy powiatowych jednostek organizacyjnych, inspekcji, służb i straży, dyrektor szpitala powiatowego, kierownictwo Starostwa Powiatowego w Wągrowcu oraz przyjaciele naszego powiatu.

Spotkanie było doskonałą okazją, by złożyć podziękowania i gratulacje. Otrzymali je:

Piotr Fiałkowski - pan Piotr jest autorem Wystawy Symboli Narodowych, zorganizowanej w Zespole Szkół nr 1 w Wągrowcu. Wystawa uświetniła powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Andrzej Skotowski – Prezes Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gołańczy, który koordynował organizację transportów płodów rolnych dla powodzian z Dolnego Śląska. Podziękowanie dla pana Andrzeja było jednocześnie podziękowaniem dla wszystkich rolników zaangażowanych w pomoc powodzianom.

Przedsiębiorcy z terenu powiatu wągrowieckiego, którzy zawieźli płody rolne powodzianom:

Stanisław Jóźwiakowski – właściciel firmy Zakład Handlowy Jóźwiakowski,
Jarosław Szczublewski – właściciel firmy DAM ROL,
Kazimierz Dawidowicz – właściciel firmy Deka Trade,
Grzegorz Gapiński – właściciel firmy Transport Gapiński.

Pięcioro uczniów szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Wągrowiecki, którzy otrzymali stypendium Prezesa Rady Ministrów za wybitne wyniki w nauce: 
- Kornelia Kulczak - Zespół Szkół nr 2 w Wągrowcu,
- Filip Rybacki - Zespół Szkół nr 2 w Wągrowcu,
- Maria Zmudzińska - Zespół Szkół w Gołańczy,
- Sebastian Czerwiński - Zespół Szkół nr 1 w Wągrowcu
- Błażej Świtniewski - I Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu.

Starosta Tomasz Kranc podczas podsumowania minionego roku zaznaczył, że był to czas bardzo intensywny. W marcu świętowaliśmy jubileusz 25 lat funkcjonowania powiatu. Gościliśmy w stolicy powiatu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Wiosną obyły się wybory samorządowe, które rozpoczęły nową kadencję samorządową na lata 2024 - 2029. W lipcu w powiecie gościli zagraniczni partnerzy z Powiatu Luneburskiego i Stowarzyszenia Gmin Sedlczany. Powodem był jubileusz 25 lat współpracy pomiędzy Powiatem Wągrowieckim i Luneburskim. 2 września w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Wągrowcu odbyła się "Wielkopolska Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2024 - 2025" połączona z jubileuszem 40 lecia powstania ośrodka. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowana została "Wystawa Symboli Narodowych" autorstwa Piotra Fiałkowskiego. W grudniu wyjątkowe osoby honorowane zostały Nagrodą Powiatu Wągrowieckiego "Złota Pieczęci".

Włodarz powiatu mówił też o zadaniach drogowych, jakie zrealizowane zostały w ubiegłym roku. Do najważniejszych należały: przebudowa drogi powiatowej Rąbczyn - Mirkowice wraz z rondem w Żabiczynie, przebudowa drogi na odcinku Mirkowice - Gruntowice, remont drogi Kamienica - Kopaszyn etap I i II, Krzyżanki - Gołańcz, rozbudowa drogi powiatowej w Przysieczynie wraz z budową ścieżki pieszo - rowerowej, przebudowa drogi Smuszewo-Podolin, remont drogi Pawłowo Żońskie - Rybowo, Kakulin - Kuszewo, przebudowa drogi w Mokronosach czy też remont drogi Roszkowie Wągrowieckim. Starosta podziekował burmistrzom i wójtom, którzy udzielili powiatowi pomocy na modernizację niektórych dróg. Poza drogami z większych zadań wymienić można remont wewnętrznych ścian świątyni kościoła parafialnego p.w. św. Mikołaja Biskupa w Srebrnej Górze, rozpoczęcie robót remontowych i renowacyjnych przy zabytkowym budynku Domu Pomocy Społecznej, cyberbezpieczny samorząd czy też rozwój e-usług i cyfryzację zasobów geodezyjnych Powiatu Wągrowieckiego. Łączna kwota tych zadań to ponad 63,5 mln zł, z czego dofinansowanie zewnętrzne wynosi ponad 54,6 mln zł.

Jak podkreślił Starosta Tomasz Kranc, dzięki dobrej współpracy z samorządami gminnymi powiat realizuje publiczny transport zbiorowy w ramach udziału powiatu w Związku Powiatowo - Gminnym "Wielkopolski Transport Regionalny". W zeszłym roku obsługiwanych było 18 linii komunikacyjnych, na które otrzymaliśmy dopłatę z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Pozostałe koszty, po odliczeniu wpływów ze sprzedanych biletów,  pokryte były w 50% przez Powiat Wągrowiecki, a pozostałe 50% pokryły gminy.

Warto przypomnieć, że Powiat Wągrowiecki wraz z Miastem Wągrowiec, Gminą Wągrowiec i Gminą Skoki od wielu lat wspiera Poznańską Kolej Metropolitalną. Dzięki udziałowi finansowemu samorządów połączenia z Poznaniem są częstsze.
 
- Ważnym celem dla nas są starania o przywrócenie połączeń kolejowych z Bydgoszczą. Zabiegamy o to w ramach działalności Stowarzyszenia Jednostek Samorządu Terytorialnego "Komunikacja". W zeszłym roku Województwo Kujawsko - Pomorskie zaktualizowało Plan zrównoważonego rozwoju transportu publicznego. Wskazano w nim również linię nr 356, która umożliwi lepsze skomunikowanie aglomeracji bydgoskiej z Szubinem, Kcynią, Wągrowcem i dalej Poznaniem oraz linię nr 281 łączącą Oleśnicę z Chojnicami przez Gniezno, Janowiec Wielkopolski, Damasławek, Wapno, Kcynię, Nakło i Więcbork. Uczestniczymy też w przygotowaniu rewitalizacji połączeń kolejowych na linii Wągrowiec - Rogoźno - Czarnków. Da to nam przede wszystkim alternatywne połączenie z Poznaniem przez Rogoźno. W zakresie kolei opracowywana jest również koncepcja elektryfikacji linii kolejowej Poznań Wschód - Wągrowiec oraz Wągrowiec - Rogoźno, a także dostosowania linii Gniezno - Gniezno Winiary - Sława Wielkopolska dla potrzeb ruchu pasażerskiego oraz towarowego - mówił starosta.
 
Wiele pozytywnych zdarzeń w zeszłym roku dotyczyło Szpitala Powiatowego. W styczniu podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy UAM w Poznaniu a Zespołem Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu. Wągrowiecki szpital umożliwił odbywanie studentom kierunku lekarskiego ćwiczeń oraz zajęć praktycznych i praktyk zawodowych wynikających z programu kształcenia.
 
Zespół Opieki Zdrowotnej w Wągrowcu przystąpił do "Wielkopolskiego Paktu dla Transplantologii", która zobowiązuje sygnatariuszy do wspólnych działań oraz do przypominania, że przeszczepianie organów jest niezwykle ważne - dla wielu osób to jedyna szansa na zdrowie i życie. Wszystkie instytucje, które podpisały Pakt, zobowiązały się do propagowania idei transplantologii, wymiany wiedzy i doświadczeń oraz wspólnego przygotowywania działań i spotkań.
 
W marcu pierwszy pacjent rozpoczął cykl leczniczy z wykorzystaniem urządzenia do laserobarii w szpitalu powiatowym w Wągrowcu. Nasz szpital, jako jedyny podmiot leczniczy w województwie wielkopolskim dysponował zestawem do tego typu terapii. Laserobaria to nowoczesna forma leczenia z obszaru medycyny fizykalnej, wykorzystująca synergiczne oddziaływanie na chore tkanki czterech czynników: tlenu o miejscowo podwyższonym ciśnieniu, ozonu, promieniowania podczerwonego i UV oraz indukcyjnego pola magnetycznego. 
 
Cały zeszły rok to czas doposażania szpitala w nowoczesny sprzęt i nie jest to tylko nowy tomograf komputerowy. Konsekwentnie poszerzana jest także oferta lecznicza dla pacjentów. Działania Powiatu Wągrowieckiego w zakresie ochrony zdrowia nagrodzone
zostały "Rubinowym Hit'em".

Na koniec Starosta podziękował wszystkim, którzy przyczyniali się i przyczyniają się do rozwoju naszego powiatu m in. wszystkim radnym kolejnych kadencji, kierownictwu i pracownikom Starostwa Powiatowego, dyrektorom i kierownikom  powiatowych jednostek organizacyjnych, inspekcji, służb i straży, ich pracownikom, parlamentarzystom, urzędowi marszałkowskiemu, burmistrzom i wójtom gmin naszego powiatu, wojewodzie i administracji rządowej, społecznikom i organizacjom pozarządowym. 

Każdy zakres działalności samorządu powiatowego jest ważny. Jednak szczególnym zakresem jest szeroko rozumiana edukacja. Jest to bowiem najważniejsza inwestycja wszystkich samorządów. To inwestycja w przyszłe pokolenia. W roku szkolnym 2024/2025 w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Wągrowiecki utworzonych zostało 11 oddziałów klas pierwszych. Uczniowie mieli możliwość wyboru spośród 3 profili w liceach ogólnokształcących, 4 zawodów w technikach i 4 klas wielozawodowych w szkołach branżowych. Ogółem w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Wągrowiecki 416 nauczycieli uczy blisko 3.600 uczniów. W zeszłym roku odbyła się już VI edycja Powiatowego Programu Wsparcia Samorządów Szkolnych.
 
Rozwój edukacji wiąże się z inwestycjami w bazę lokalową i sprzętową. W 2023 r. do większych zadań należały: budowa łącznika wraz z zapleczem socjalnym oraz niezbędną infrastrukturą przy Zespole Szkół nr 1 w Wągrowcu, remonty części warsztatowej w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Gołańczy, rozpoczęliśmy także przygotowania dokumentacyjne do budowy sali sportowej przy Zespole Szkół nr 2 w Wągrowcu.
 
Włodarz powiatu podziękował wszystkim, którzy przyczynili się i przyczyniają się do rozwoju naszego powiatu: radnym poprzedniej i obecnej kadencji, kierownictwu i pracownikom Starostwa Powiatowego, dyrektorom i kierownikom  powiatowych jednostek organizacyjnych, inspekcji, służb i straży, ich pracownikom, parlamentarzystom, urzędowi marszałkowskiemu, burmistrzom i wójtom gmin naszego powiatu, wojewodzie i administracji rządowej.
 
- Wiele zadań zrealizowaliśmy - i to należy podkreślić - dzięki dobrej, partnerskiej i życzliwej współpracy. Dziękuję blisko 70 tysiącom mieszkańców Powiatu Wągrowieckiego. Każda mieszkanka i każdy mieszkaniec poprzez swoja pracę i zaangażowanie przyczynia się każdego roku do rozwoju powiatu i umacniania powiatowej wspólnoty - zaznaczył starosta.
 
W części artystycznej zaprezentował się Chór GivaVoc działający przy Zespole Szkól nr 1 i Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Wągrowcu pod dyrygenturą Lucyny Walewskiej-Jastrząbek.

Na zakończenie spotkania toast za pomyślność powiatu i jego mieszkańców wzniosła Przewodnicząca Rady Powiatu Natalia Pałczyńska wraz ze Starostą Tomaszem Krancem.

  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
  • Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
[obiekt mapy] Starostwo Powiatowe w Wągrowcu - lokalizacja

Dane teleadresowe

Dane kontaktowe

Starostwo Powiatowe
ul. Kościuszki 15
62-100 Wągrowiec

tel. +48 67 268 05 00
fax +48 67 262 78 88