Spotkanie noworoczne w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu
W środę 8 stycznia w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wągrowcu odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne. Rozpoczęły je muzyczne pozdrowienia dla Powiatu Wągrowieckiego z partnerskich Pułyn w Ukrainie.
Na zaproszenie Starosty Wągrowieckiego Tomasza Kranca przybyli m. in.: Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski, Przewodnicząca Rady Powiatu Natalia Pałczyńska, Wicestarosta Jerzy Springer, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Leszek Zdrzałka, Członkowie Zarządu Powiatu Robert Woźniak i Grzegorz Bałdyga, burmistrzowie i wójtowie, radni powiatowi, a także dyrektorzy i kierownicy powiatowych jednostek organizacyjnych, inspekcji, służb i straży, dyrektor szpitala powiatowego, kierownictwo Starostwa Powiatowego w Wągrowcu oraz przyjaciele naszego powiatu.
Spotkanie było doskonałą okazją, by złożyć podziękowania i gratulacje. Otrzymali je:
Piotr Fiałkowski - pan Piotr jest autorem Wystawy Symboli Narodowych, zorganizowanej w Zespole Szkół nr 1 w Wągrowcu. Wystawa uświetniła powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Andrzej Skotowski – Prezes Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gołańczy, który koordynował organizację transportów płodów rolnych dla powodzian z Dolnego Śląska. Podziękowanie dla pana Andrzeja było jednocześnie podziękowaniem dla wszystkich rolników zaangażowanych w pomoc powodzianom.
Przedsiębiorcy z terenu powiatu wągrowieckiego, którzy zawieźli płody rolne powodzianom:
Stanisław Jóźwiakowski – właściciel firmy Zakład Handlowy Jóźwiakowski,
Jarosław Szczublewski – właściciel firmy DAM ROL,
Kazimierz Dawidowicz – właściciel firmy Deka Trade,
Grzegorz Gapiński – właściciel firmy Transport Gapiński.
Pięcioro uczniów szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Wągrowiecki, którzy otrzymali stypendium Prezesa Rady Ministrów za wybitne wyniki w nauce:
- Kornelia Kulczak - Zespół Szkół nr 2 w Wągrowcu,
- Filip Rybacki - Zespół Szkół nr 2 w Wągrowcu,
- Maria Zmudzińska - Zespół Szkół w Gołańczy,
- Sebastian Czerwiński - Zespół Szkół nr 1 w Wągrowcu
- Błażej Świtniewski - I Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu.
Starosta Tomasz Kranc podczas podsumowania minionego roku zaznaczył, że był to czas bardzo intensywny. W marcu świętowaliśmy jubileusz 25 lat funkcjonowania powiatu. Gościliśmy w stolicy powiatu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Wiosną obyły się wybory samorządowe, które rozpoczęły nową kadencję samorządową na lata 2024 - 2029. W lipcu w powiecie gościli zagraniczni partnerzy z Powiatu Luneburskiego i Stowarzyszenia Gmin Sedlczany. Powodem był jubileusz 25 lat współpracy pomiędzy Powiatem Wągrowieckim i Luneburskim. 2 września w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Wągrowcu odbyła się "Wielkopolska Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2024 - 2025" połączona z jubileuszem 40 lecia powstania ośrodka. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowana została "Wystawa Symboli Narodowych" autorstwa Piotra Fiałkowskiego. W grudniu wyjątkowe osoby honorowane zostały Nagrodą Powiatu Wągrowieckiego "Złota Pieczęci".
Włodarz powiatu mówił też o zadaniach drogowych, jakie zrealizowane zostały w ubiegłym roku. Do najważniejszych należały: przebudowa drogi powiatowej Rąbczyn - Mirkowice wraz z rondem w Żabiczynie, przebudowa drogi na odcinku Mirkowice - Gruntowice, remont drogi Kamienica - Kopaszyn etap I i II, Krzyżanki - Gołańcz, rozbudowa drogi powiatowej w Przysieczynie wraz z budową ścieżki pieszo - rowerowej, przebudowa drogi Smuszewo-Podolin, remont drogi Pawłowo Żońskie - Rybowo, Kakulin - Kuszewo, przebudowa drogi w Mokronosach czy też remont drogi Roszkowie Wągrowieckim. Starosta podziekował burmistrzom i wójtom, którzy udzielili powiatowi pomocy na modernizację niektórych dróg. Poza drogami z większych zadań wymienić można remont wewnętrznych ścian świątyni kościoła parafialnego p.w. św. Mikołaja Biskupa w Srebrnej Górze, rozpoczęcie robót remontowych i renowacyjnych przy zabytkowym budynku Domu Pomocy Społecznej, cyberbezpieczny samorząd czy też rozwój e-usług i cyfryzację zasobów geodezyjnych Powiatu Wągrowieckiego. Łączna kwota tych zadań to ponad 63,5 mln zł, z czego dofinansowanie zewnętrzne wynosi ponad 54,6 mln zł.
Jak podkreślił Starosta Tomasz Kranc, dzięki dobrej współpracy z samorządami gminnymi powiat realizuje publiczny transport zbiorowy w ramach udziału powiatu w Związku Powiatowo - Gminnym "Wielkopolski Transport Regionalny". W zeszłym roku obsługiwanych było 18 linii komunikacyjnych, na które otrzymaliśmy dopłatę z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Pozostałe koszty, po odliczeniu wpływów ze sprzedanych biletów, pokryte były w 50% przez Powiat Wągrowiecki, a pozostałe 50% pokryły gminy.
Na koniec Starosta podziękował wszystkim, którzy przyczyniali się i przyczyniają się do rozwoju naszego powiatu m in. wszystkim radnym kolejnych kadencji, kierownictwu i pracownikom Starostwa Powiatowego, dyrektorom i kierownikom powiatowych jednostek organizacyjnych, inspekcji, służb i straży, ich pracownikom, parlamentarzystom, urzędowi marszałkowskiemu, burmistrzom i wójtom gmin naszego powiatu, wojewodzie i administracji rządowej, społecznikom i organizacjom pozarządowym.
Na zakończenie spotkania toast za pomyślność powiatu i jego mieszkańców wzniosła Przewodnicząca Rady Powiatu Natalia Pałczyńska wraz ze Starostą Tomaszem Krancem.