Miasto i Gmina Gołańcz to malowniczy rejon położony w północno-wschodniej Wielkopolsce, w historycznym i etnograficznym regionie zwanym Pałukami. Liczy ok. 8600 mieszkańców. Siedzibą gminy jest Gołańcz – miasteczko o bogatej, ponad 600-letniej historii, liczące ponad 3500 mieszkańców, położone nad Strugą Gołaniecką i Jeziorem Smolary.
Po raz pierwszy w dokumentach historycznych Gołańcz została wymieniona w 1222 r. jako Golanch. Prawa miejskie otrzymała między rokiem 1361 a 1399. Do XV w. była w posiadaniu rodu rycerskiego Pałuki. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od linii rodu Pałuk – Gołańczewskich a także od „gołej niecki”, nad którą zostało ulokowane miasto (niezalesiona dolina rzeki Strugi Gołanieckiej). Herbem miasta jest otwarta brama z basztą i łacińskim napisem „Porta Patens Esto” co oznacza „Brama niech będzie otwarta”.
Na terenie gminy występuje wiele jezior, lasów, stawów i wzgórz sprzyjających dobremu i aktywnemu wypoczynkowi, a z nimi związane są niezapomniane widoki i czyste środowisko. Znajdują się tutaj liczne pomniki przyrody, dawne dworki, np. w Smogulcu, Brdowie, Olesznie, Czeszewie, Czesławicach wraz z parkami przydworskimi. Aktywności sportowej sprzyjają boiska sportowe, kompleks „ORLIK 2012”, stadion miejski, boiska sportowe na wsiach czy hala widowiskowo-sportowa.
W mieście i gminie znajdują się zabytkowe obiekty, do których należą m.in. ruiny gotyckiego, czternastowiecznego zamku Pałuków, zespół parkowo-pałacowy w Smogulcu, schrony bojowe Armii „Poznań” z 1939 r., usytuowane wzdłuż drogi polnej Gołańcz–Podjezierze w dolinie Strugi Gołanieckiej. Struga Gołaniecka wraz z jeziorami rynnowymi, przez które przepływa (Smolary, Laskownickie), tworzy początkowy odcinek Rynny Gołaniecko-Wągrowieckiej objętej ochroną Obszaru Chronionego Krajobrazu „Dolina Wełny i Rynna Gołaniecko-Wągrowiecka”.
Chlubą gminy są liczne obiekty sakralne w tym: kościół pw. św. Katarzyny i bł. Matki Karłowskiej w Smogulcu, kościół pw. św. Wawrzyńca i kościół pobernardyński pw. Najświętszej Marii Panny w Gołańczy, kościół pw. św. Małgorzaty w Chojnie, kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Czeszewie oraz kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Panigrodzu.
Gołańcz to gmina przede wszystkim rolnicza. Na trenie miasta i gminy prężnie funkcjonują koła gospodyń wiejskich, jednostki ochotniczej straży pożarnej, liczne stowarzyszenia i organizacje. Miasto i gmina posiada dobrą infrastrukturę drogową, wodociągową, a także sieć gazową i system kanalizacji i oczyszczania ścieków. W ostatnim czasie powstała tutaj także farma wiatrowa licząca 53 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 79,5 MW, mogąca zasilić w energię ok. 80 000 gospodarstw domowych.